İlber Ortaylı da, Erdoğan'ın 'Sıcak Bakmıyoruz' Dediği Andımız Tartışmalarına Katıldı

Andımız konusunda çıkan tartışmalara şaşırdığını belirten ünlü tarihçi İlber Ortaylı, 'Fransa'da nasıl herkes Fransız ise Türkiye'de de herkes Türk. Bunun katiyen ırkî bir temeli yok' dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı danışmanı olan ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, son günlerin tartışmalı konularından biri olan Andımız'la ilgili değerlendirmelerde bulundu.

ERDOĞAN "SICAK BAKMIYORUZ" DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "İstiklal Marşı dışında bir anda sıcak bakmıyoruz" dediği Andımız'la ilgili tartışmalar karşısında şaşkınlık yaşadığını belirten İlber Ortaylı, Türkiye'de herkesin Türk olduğunu ve tartışmaların manasız olduğunu söyledi.

"FRANSA'DA NASIL HERKES FRANSIZ İSE..."

Hürriyet Gazetesi'nden İpek Özbey'e konuşan Ortaylı, "Şimdi Türkiye'de kimse monarşiyi istemez, öyle bir şeye dönülmez. Ama bu cumhuriyetin ne olduğuyla ilgili herkes size bir şey öğretmeye kalkıyor. Bakın şimdi oturmuş andımızı tartışıyoruz, şaşıyorum. Neyini tartışıyorsun bunun. Fransa'da nasıl herkes Fransız ise Türkiye'de de herkes Türk. Bunun katiyen ırkî bir temeli yok. Kimsenin öyle saf Türkçülük güttüğü falan da yok. Osmanlı gibi bir hanedan ismini taşımayacağımıza göre biz Büyük Millet Meclisi dönemini Türkiye diye adlandıracağız ki zaten öyle deniyordu bize. Biz her zaman Türk'tük. Bunları tartışmanın manası yok" diye konuştu.

"BU NE BÜYÜK BİR CEHALET"

Açıklamasının devamında eleştirilerini sertleştiren Ortaylı, "Dünya coğrafyasından Avrupa tarihinden haberi olmayan bir takım adamlar oturuyor, militarizmden falan bahsediyor. Bu ne büyük bir cehalet. Ucuz şekilde sesini yükseltme huyu başladı. Benim zamanımda insanlar susarlardı. Yüksek sesle düşünmek ayıp bir şeydir. 'Yasaktır, hemen adamı hapse at' demiyorum ama ayıp bir şeydir. Kırk kere düşünmek lazım." diye konuştu.

29 Ekim 2018 Pazartesi 09:58

Türkiye, İlber Ortaylı, Politika, Güncel