İlkokul Arkadaşları 45 Yıl Sonra Buluştu

Çankırı Eldivan Saray İlkokulu 1971 mezunları, 45 yıl aradan sonra buluştu.

ÖZGÜR ALANTOR - Çankırı Eldivan Saray İlkokulu 1971 mezunları, 45 yıl aradan sonra buluştu.

Saray İlkokuluna 1966 yılında başlamalarının 50. yılı münasebetiyle dönemin öğrencilerinden Lütfi Karatatar ve Ali Taş, eski arkadaşları bir araya getirmek için organizasyon düzenledi.

Karatatar ve Taş, hazırladıkları listedeki arkadaşlarına telefonla ulaşarak, 30 kişiyi 45 yıl sonra eski okullarının yerine yapılan Şehit Üsteğmen Yılmaz Gülhan Ortaokulu bahçesinde bir araya getirdi.

Organizasyona ev sahipliği yapan dönemin mezunlardan Eldivan Belediye Başkanı Nusrettin Gökçer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mezunlar olarak ilk kez böyle bir toplantı düzenlediklerini belirterek, "Gelen arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Umarım önümüzdeki yıllarda da hep böyle bir araya geliriz." dedi.

Öğretmenlerinin kabrini ziyaret ettiklerini belirten Gökçer, "Mehmet Üstel hocamız benim anne ve babamı da okuttu, hatta benim çocuklarımı da okutabilecek durumdaydı. Hocamızın bizde emeği çok fazladır. Kabrini ziyaret ettik. Arkadaşlarımızla birlikte dua ettik. Kendisine Allah'tan rahmet diliyorum." diye konuştu.

Lütfi Karatatar (56) ise organizasyonu 2 gün gibi kısa bir sürede yaptıklarını ifade ederek, "İlk buluşma olmasına rağmen yine de büyük bir çoğunlukla katılım sağladık. Ankara başta olmak üzere diğer illerden de katılım oldu. Buraya gelince anılarımız gözlerimizin önünde canlandı. Anılarımızı yad ettik, duygusal anlar yaşadık. Arkadaşlarımızla birbirimizi çok özlemişiz bunu anladık. Okul dönemimizde çektirdiğimiz toplu fotoğrafı tüm arkadaşlarımıza dağıttık. Hepsinde birer hatıra olarak kalsın istedik." dedi.

İlkokul öğretmenleri Mehmet Üstel'in kendileri için ayrı bir yeri olduğunu vurgulayan Karatatar, şunları dile getirdi:

"Bizleri okutan, bizlerde, Eldivan'da çok fazla emeği olan, birçok öğrenci okutan hocamız Mehmet Üstel'in kabrini tüm arkadaşlarımızla ziyaret ettik. Kendisine bolca dua ettik. Mezarının etrafına ağaç diktik. Burada öğretmenimizin kızı Birsel Üstel de bizlere eşlik etti."

Arkadaşlarıyla buluşma etkinliğini bundan sonra her yıl yapmayı planladıklarını aktaran Karatatar, bir sonraki buluşmalarında tam kadro katılımın sağlanacağına inandıklarını söyledi.

Dönemin öğrencilerinden Nihat Kaya (56) da okuldan mezun olduktan sonra 45 yıl boyunca eski arkadaşlarıyla bir daha görüşemediğini belirtti.

Ailesinin işi dolayısıyla Eldivan'da okuduğunu belirten Kaya, şunları kaydetti:

"Babamın işi münasebetiyle Eldivan'a taşınmıştık. İlkokul 2, 3, 4 ve 5. sınıfı burada okudum. Burada arkadaşlığı, dostluğu öğrendim ve Mehmet Üstel hocamızın eğitimiyle birlikte bütün hayatım boyunca yaşadıklarımı hiç unutmadım. Çok güzel anılarımız oldu burada. Eski dostlarımı çok özlemişim, 45 yıl sonra buluşmak çok güzel bir duygu. Umarım bundan sonra da buluşuruz. Bu tür organizasyonlar insan hayatında geçmişe dönük çok şey kazandırıyor. Organizasyonda emeği geçen bütün arkadaşlarıma çok teşekkür ederim."

Bol bol hatıra fotoğrafı çektiren eski dostlar, birlikte yemek yedi, gelecek yıl tekrar bir araya gelmek için sözleşerek ayrıldı.

Kaynak: AA

25 Nisan 2016 Pazartesi 12:55

Nusrettin Gökçer, Ali Taş, Çankırı, Eldivan, Politika, Güncel, Son Dakika

Son Dakika

Son Dakika Haberleri