'İnadına Görmek' Belgeseli

Kendisi de görme engelli olan Altı Nokta Körler Derneği İstanbul Şube Başkanı Murat Demirok'un çekeceği 'İnadına Görmek' belgeseli için düzenlenen 13 günlük bisiklet turu başladı.

Kendisi de görme engelli olan Altı Nokta Körler Derneği İstanbul Şube Başkanı Murat Demirok'un çekeceği "İnadına Görmek" belgeseli için düzenlenen 13 günlük bisiklet turu başladı.

Şişli'deki Atatürk Müzesi önünde verilen "start" öncesinde konuşan Demirok, bisiklet turuna profesyonel bisikletçi Samet Aksuoğlu'nun yönetimindeki çift kişilik bisikletle katılacağını söyledi.

Kendilerine iki bisikletçinin daha eşlik edeceğini belirten Demirok, belgesel ekibiyle güzergah boyunca toplam 11 kişinin olacağını ifade etti.

Demirok, Antalya'da bitmesi planlanan bisiklet turunu ve güzergah boyunca yaşayacağı acı, tatlı olayları kaskındaki kamera yardımıyla kaydedeceğini dile getirerek, bu görüntülerin tur sonunda belgesel film haline getirileceğini anlattı.

Amaçlarının, "bakmak" ve "görmek" arasındaki farkı vurgulamak olduğunu ifade eden Demirok, "Körlerin de üretken olduğunu herkese göstermek istiyoruz. Biz tıbben görmesek de aslen görüyoruz. Bizi görmeyip sorunlarımızı çözmeyenlere,

'İnadına Görmek' diyoruz" dedi.

Murat Demirok, görmenin sadece gözden ibaret olmadığına değinip, üzerinde taşıdığı GPRS cihazını ve cep telefonunu göstererek, teknolojinin güzergah boyunca kendisine yardımcı olacağını belirtti.

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de burada yaptığı konuşmada, herkesi, engelli vatandaşlara yardımcı olmaya çağırdı. Görevlerini, "Engelli vatandaşlarımızın yolunu açmak" diye tanımlayan Sarıgül, bisiklet turuna katılan bisikletçiler ile belgesel ekibine kazasız, belasız bir yolculuk diledi.

Sarıgül, "İnadına Görmek" belgeselini sabırsızlıkla bekleyeceğini ifade ederek, "Bugüne kadar sizler için elimizden ne geliyorsa yaptık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Çekeceğiniz belgesel, görme engellilerin sıkıntılarını dile getirecektir. Biz siyasiler bu belgeselden önemli şeyler çıkaracağız" dedi.

-DEMİROK, STARTLA BİRLİKTE SİGARAYI DA BIRAKTI-

Murat Demirok, konuşmanın ardından sigara paketini ve çakmağını Mustafa Sarıgül'e vererek, sağlıklı ve zinde bir yaşam için sigarayı da bugünden itibaren bıraktığını söyledi.

Sarıgül, Demirok'un bu sürprizini büyük bir memnuniyetle karşılayarak, sigara paketini buruşturup yere attı. Tur, Demirok'un Sarıgül ve dernek çalışanlarıyla vedalaştıktan sonra bisiklete binmesiyle başladı.

-BELGESEL HAKKINDA-

Görüntü yönetmenliğini görme engellilerin yaptığı belgesel, İstanbul Film Festivali, Altın Portakal ve Cannes başta olmak üzere yurt içi ve yurt dışındaki belgesel film yarışmalarına katılacak.

Belgeselle, engellilerin de bisiklet kullanabileceklerine, kamera çekimleri yapabileceklerine dikkat çekilecek. Sadece fiziksel sorunları olanlar için değil, bisiklet kullanıcıları için de "engellerin kaldırılması" gündeme getirilecek.

Farklı çevre, farklı bakış açıları, farklı sosyal çevreye sahip dört kişinin bisikletle İstanbul'dan Antalya'ya uzanan yol macerasının konu alındığı belgeselde, bu kişilerin bisikletle yolculuk esnasındaki herkese kendi bakış açılarıyla gördüklerini anlatmaları, "bakmak" ve "görmek" arasındaki farkı ortaya koyacak.

DVD formatında, kültür hizmeti olarak hazırlanacak belgesel, yurt içi ve yurt dışındaki TV kanallarında gösterime sunulacak. Turun 5 bölümlük uzun versiyonu televizyonlarda yayımlanacak, internet ortamında paylaşıma sunulacak. Ayrıca yol anıları ve fotoğraflardan oluşan bir kitap da hazırlanacak.

-ETKİNLİKLER -

13 günlük bisiklet turunun her etabında yerel bisikletçiler ve görme engellilerle şehir turu yapılacak. Şehir merkezlerinde stantlar kurulacak. Bisiklet ekibinin yol boyu yaşadıklarını paylaştıkları söyleşiler ile "bisiklet kullanımı, göz sağlığı, görme sorunları, görme engellilerin ve bisiklet kullanıcılarının önlerindeki engelleri kaldırmak konularında topluma düşen görevler" konularında paneller düzenlenecek. Ayrıca, görme engellilerin çektikleri fotoğraflar sergilenecek.

Projeye, Şişli Belediyesi, Delta Bisiklet, Kalkar İnşaat, Leman dergisi, Royal Mar, Brialle Teknik, Ortaköy Bilişim destek veriyor.

- İSTANBUL

Kaynak: AA

09 Temmuz 2011 Cumartesi 16:45

Yerel