Yeni Başbakan May Geleneği Bozacak

İngiltere'de bugün Theresa May, başbakanlık görevini David Cameron'dan devralıyor. Erken seçim kararı alması beklenmeyen May, Magna Carta'dan bu yana süren geleneği bozacak.

Dünyanın gözü İngiltere'deki devir teslim törenine çevrildi. Theresa May, bugün başbakanlık görevini David Cameron'dan devralıyor.

714 YILLIK GELENEĞİ BOZACAK

İngiltere hükümetinin beyni 10 Numara'da bugün devir teslim günü. Cameron Kraliçe'ye istifasını sunacak, 'Yeni Demir Leydi' May göreve başlayacak. May'in erken seçim kararı almaması bekleniyor. Bu, tarihin ilk demokrasi belgesi olarak anılan Magna Carta döneminden beri 741 yıldır süren bir geleneğin bozulması anlamına geliyor.

KABİNEYE KADIN DAMGASI

Theresa May, 26 yıl sonra İngiltere'nin ilk kadın başbakanı olacak. Bu akşam resmen göreve başlayacak May'in, hükümette kadın-erkek eşitsizliğini düzeltmeyi amaçladığını belirtiyor. Kadın bakanların oranı yüzde 50'ye yakın olacak.

ÖNEMLİ BAKANLIKLAR VERECEK

May, bazı önemli bakanlıklara kadınları getirmeyi düşünüyor. Bu noktada adı geçen isimlerin başında ise ona yakın isimlerden, Enerji Bakanı Amber Rudd ile uluslararası kalkınmadan sorumlu Devlet Bakanı Justine Greening geliyor.

'LİBERAL MUHAFAZAKAR' SIFATI

Kimi uzmanlar 2010'dan bu yana İçişleri Bakanı olan, iktidardaki Muhafazakar Parti'nin yeni lideri May'ı ılımlı bir muhafazakar olarak tanımıyor, hatta ona "liberal muhafazakar" sıfatını yakıştırıyor.

Kimileri ise May'in özellikle göç konusundaki görüşlerine dikkat çekiyor ve en azından bazı başlıklarda sıkı bir muhafazakar olduğunu öne sürüyor.

"BREXİT, BREXİT DEMEKTİR"

May, referandum sürecinde tıpkı Cameron gibi İngiltere'nin AB'de kalması gerektiğini savundu.

Oylamanın ardındansa May, Brexit isteyen vatandaşların tercihine saygı duyulması gerektiğini söyledi ve "Brexit, Brexit demektir. Bu kampanyanın ardından AB içinde kalma ya da tekrar çıkarılma gibi bir yola girilmemeli" dedi.

GENEL SEÇİM 2020'DE

May ayrıca, 2020 yılından önce yeni bir genel seçimin yapılmaması gerektiğini de söyledi.

Yeni lider, İngiltere'nin AB'den ayrılma sürecinin başlatılması anlamına gelecek olan 50. Madde'yi ise 2016 sonundan önce uygulamaya koymayacak.

SALDIRGAN POLİTİKALARA DESTEK

May, 2003'te Irak'a müdahale kararına destek verdi. 2013'te, veto edilecek olan Suriye'ye askeri müdahale önergesine de destek verdi.

2015'te, İngiltere'nin Suriye'de IŞİD hedeflerini bombalayan koalisyona katılıp katılmamasıyla ilgili oylamada da evet oyu kullandı.

May, Trident nükleer denizaltılarının ise yeni bir nükleer silah sistemiyle değiştirilmesini savunuyor.

Kaynak: CİHAN

13 Temmuz 2016 Çarşamba 09:45

David Cameron, Demir Leydi, Theresa May, İngiltere, Politika, Dünya, Son Dakika

Son Dakika

Son Dakika Haberleri