İnsan İnsanı Çekermiş' Sergisi

80 yıllık süreçte 80 fotoğrafçının çektiği insan fotoğraflarına odaklanan 'İnsan İnsanı Çekermiş' sergisi sanatseverlerle buluştu.

80 yıllık süreçte 80 fotoğrafçının çektiği insan fotoğraflarına odaklanan "İnsan İnsanı Çekermiş" sergisi sanatseverlerle buluştu.
İstanbul Modern'de gerçekleşen serginin küratörü Merih Akoğul AA muhabirine yaptığı açıklamada, sergideki eserlerin tamamının Türkiye'de çekilmiş insan fotoğraflarından oluştuğunu belirterek, "Bu fotoğraf sergisinde yaşayan, yaşamayan genç ve yaşlı fotoğrafçılar var. Siyah-beyaz ve renkli olmak üzere iki grup var. 80 fotoğrafçı bir senfoni çaldı, ben de küratör olarak orkestra şefliğini yaptım." dedi.
Serginin hazırlığının 6 ay sürdüğünü aktaran Akoğul, şöyle devam etti:
"Fotoğrafçıların kendilerinden ziyade, fotoğraflarından yola çıktım. Onları kitabın sayfalarında veya serginin duvarlarında bir araya getirip, nasıl bir enerji oluşturacaklarını hesaplamaya çalıştım. Çünkü bu fotoğraf sergisinin mimarisi, mühendisliğinden daha fazla. Burada akademisyenlerden sokak fotoğrafçılarına, stüdyo fotoğrafçılarından gazeteci fotoğraflarına, yıllar önce büyük makinelerle çekilmiş fotoğraflardan cep telefonuyla çekilmiş fotoğraflara kadar bir panorama yer alıyor."
"Fotoğrafın alaylısı, okullusu yok"
Akoğul, serginin bir koleksiyon sergisi olduğuna işaret ederek, "Burada bulunan fotoğrafların tümü İstanbul Modern'in kendi arşivinde bulunan eserler oluyor. Türkiye fotoğrafındaki sınıfları ve sınırları kaldırmak üzerine kurulu bir fotoğraf sergisi. Çünkü fotoğrafın alaylısı, okullusu yok. İyi çekilmiş her fotoğraf, paydaları eşitlendiğinde eş düzeydedir." diye konuştu.
İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı da 12 yıl önce 312 fotoğrafla başlayan İstanbul Modern Fotoğraf Koleksiyonu'ndaki yapıtların sayısının bugün 8 bine ulaşmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi.
Sergide farklı dönemleri, bağlamları ve bakış açılarını yansıtan fotoğrafların yer aldığını söyleyen Eczacıbaşı, "Sergi, 80 yıl önce çekilmiş bir kareyle, 3 yıl önceki bir kareyi uyum içinde bir araya getiriyor. Bir zaman tünelinde yolculuğa çıkacağımız sergide, kimi zaman stüdyoda, kimi zaman dış mekanlarda farklı bakış açıları ve yöntemlerle kurgulanmış, odağında insan olan sahneler yer alıyor." ifadelerini kullandı.
Sergide, Özcan Ağaoğlu, Cengiz Akduman, Yasin Akgül, Ersin Alok, Abdurrahman Antakyalı, Arif Aşçı, Kemal Aydoğan, Tahsin Aydoğmuş, Mehmet Baltacı, Şinasi Barutçu, Emre Başak, Kürşat Bayhan, Sökmen Baykara, Ozan Bilgiseren, Mehmet Naci Demirkol, Murat Dikmen, Şakir Eczacıbaşı, Nurettin Erkılıç, Baha Gelenbevi, Ahmet Öner Gezgin, Selahattin Giz, Ara Güler, Şemsi Güner, Selim Güneş, Abdullah Hekimhan, Zeki Faik İzer, Yılmaz Kaini, Sabit Kalfagil, İzzet Keribar, Mehmet Kısmet, Haluk Konyalı, Sebla Selin Ok, Fikret Otyam, Bülent Özgören, Othmar Pferschy, Fethi Sabunsoy, Ahmet Sel, Selahattin Sevi, Hikmet Tanılkan, Cem Turgay, Yusuf Tuvi, Cafer T. Türkmen, Tuna Uysal, Tahir Ün, İbrahim Zaman'ın da aralarında bulunduğu 80 fotoğrafçının eseri yer alıyor.
Sergi, 18 Aralık'a kadar ziyaret edilebilecek.

Kaynak: AA

01 Haziran 2016 Çarşamba 21:47

Oya Eczacıbaşı, Türkiye, Merih Akoğul, İstanbul, Kültür Sanat