İnsan Kendisini Ancak İnsanda Sınar!

Brezilyalı yazar José J. Veiga, tahakküm edenle tahakküm altında kalanın ilişkisini sorguladığı gizemli ve karanlık romanı Gevişgetirenler Zamanı ile ilk kez Türkiyeli okurlarla buluşuyor.

Brezilyalı büyük edebiyatçı José J. Veiga'nın Delidolu Yayınları etiketiyle yayımlanan romanı Gevişgetirenler Zamanı, ilk kez Türkçede! "Küçük kasaba sıkışmışlığını" tekinsizce anlatan ve tahakküm edenle tahakküm altında kalanın ilişkisini sorgulayan Gevişgetirenler Zamanı, belirsizliklerle dolu bir atmosferde, tedirginliğin iktidarıyla başa çıkmaya çalışan bir avuç kasabalının mücadelesini konu ediniyor.

Hayatları iç içe geçmiş, neredeyse bir bütün haline gelmiş Manarairemalılar, bir gün, nehrin öte yanındaki çayıra yerleşen gizemli adamlarla güne uyanır. Kim oldukları ve nereden geldikleri bilinmeyen bu esrarengiz adamlar, yarattıkları korku, endişe ve öfke ile kasabanın toplumsal hafızasında derin izler bırakacaktır.

Büyülü gerçekçilik akımının önemli temsilcilerinden biri olan José J. Veiga, sembolizmden beslenen ve daha ilk satırlarından itibaren okuru ele geçirmeyi başaran romanı Gevişgetirenler Zamanı'nda, çok katmanlı ve derinlikli bir metne imza atıyor.

Veiga'nın Türkçeye çevrilen ilk eseri olan roman, küçük kasaba yaşamının evrenselliğini vurgularken, insanın kendisini yalnızca insanda tanıyabildiğini ortaya koyuyor.

Her şehrin, her kasabanın, halkı aklın yoluna davet eden bir deliye ihtiyacı vardır.

"Gerçekçi anlatımının ardında José J. Veiga'nın hikâyesi, Dante'nin İlahi Komedya'sına, Kafka'nın Şato'suna, Borges'in ve Donald Barthelme'nin öykülerine kadar uzanıyor, onlarla aynı kökü paylaşıyor..." The New York Times

Kaynak: Bültenler

02 Mayıs 2018 Çarşamba 10:50

Donald Barthelme, New York Times, TEM Otoyolu, New York, Edebiyat, Adamlar, Times, Dante, Çay, Son Dakika

Son Dakika