İnsanın Doğayı ve Evreni Anlama Çabasına Katkıda Bulunanlar

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları geçtiğimiz dört yüzyılın en önemli fizikçilerinden ellisinin yaşam öykülerinden oluşan seçkin bir derlemeyi okurlarına sunuyor

"Büyük Fizikçiler Galileo'dan Yukava'ya." Oxford Üniversitesi'nden emekli matematik profesörü ve araştırmacı Ioan James'in yalın bir dille kaleme aldığı kitapta Isaac Newton'dan Benjamin Franklin'e; Marie Curie'den Albert Einstein'a pek çok isim yer alıyor. Yazar James'in Büyük Biyologlar ve Büyük Matematikçiler adıyla aynı diziden yayımlanmış iki kitabı daha var.

Ioan James kitapta bilim insanlarının başarı yolculukları sırasında karşılaştıkları sorunları, onların bu sorunlarla nasıl mücadele ettiklerini ve özel hayatlarının bilinmeyen taraflarını teknik terimlerden arındırılmış, sade ve sıcak bir dille aktarıyor. Kitap bu yönüyle yalnızca bilim meraklılarının değil, genç okurlar başta olmak üzere, rol model arayışındaki her yaştan okurun ilgisini çekebilecek bir özellik kazanıyor. Eser Türk okuyucularına Sibel Erduman'ın özgün dili İngilizceden yaptığı çeviri ile ulaşıyor.

Bunları biliyor muydunuz?

• Galileo Galilei'nin babasının Floransalı ünlü besteci, lavtacı ve müzik kuramcısı Vincenzo Galilei olduğunu.
• Albert Einstein'ın fiziğe olan ilgisinin dört yaşında babasının ona hediye ettiği küçük bir pusulayla başladığını.
• Röntgen ışınına ve cihazlarına adını veren Wilhelm Conrad Röntgen'in yaptığı buluşların insanlığa ait olduğu düşüncesiyle patentlere ve lisanslara karşı olduğunu.
• Marie Curie'nin üniversite eğitimine devam ederken, iflas ederek yoksul düşen ailesine mürebbiyelik yaparak destek olduğunu.

Kaynak: Bültenler

27 Mayıs 2013 Pazartesi 16:50

Albert Einstein, Marie Curie, İş Bankası, Galileo Galilei, Güncel