Interpol'ün, Karadavi Hakkında Kırmızı Bülten Çıkarması

Dünyanın çeşitli ülkelerinden 300 alim, akademisyen ve düşünür, Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Karadavi hakkında, INTERPOL'ün çıkardığı kırmızı bülten kararını kınadı.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden 300 alim, akademisyen ve düşünür, Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi hakkında, Uluslararası Polis Teşkilatı'nın (INTERPOL) çıkardığı kırmızı bülten kararına tepki gösterdi.

Sudan Devlet Başkanı Müsteşarı ve eski Bakan İsam el-Beşir, Moritanya Alim Yetiştirme Merkezi Başkanı Muhammed Hüseyin Veled ed-Deduv, Avrupa Fetva ve Araştırma Konseyi Genel Sekreteri ve İrlanda İmamlar Konseyi Başkanı Hüseyin Halava ve 1948 Filistin İslami Hareketi'nin lideri Şeyh Raid Salah'ında aralarında yer aldığı 300 kişinin imzasıyla yayımlan açıklamada, şöyle denildi:

"Biz alimler, Yusuf el-Karadavi'nin makamının veya kişiliğinin hedef alınmasını, hepimizin hedef alınması olarak görüyoruz. Bu aynı zamanda mutedil metodun hedef alınmasıdır. Bu, sorumsuz bir davranıştır. İslam'a, Müslümanlara, ilim ve alimlere yapılmış bir hakarettir. Karadavi'ye yöneltilen yanlış ve üretilmiş suçlamaları tamamen reddediyor, alimlere ve mutedil metodu benimseyen kurumlara yöneltilen haksız suçlamaları kınıyoruz." 

"Halkını öldürenlerin o listede yer alması gerekiyordu"

Açıklamada, Karadavi hakkında çıkarılan kırmızı bültenin derhal iptal edilmesi istenirken, "Herkes tarafından bilinen gerçek suçluların, halkını yağmalayan, malını çalan, öldüren ve yakanların o listeye alınması gerekiyordu. Dünya bunların hepsini biliyor. Deşifre olacaklar ve tarih onları affetmeyecek" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

" Ömrünü Kur'an-ı Kerim'e, sünnete, İslam hukuku ve İslam davetine adamış Karadavi, tüm gücüyle mutedil metodu yaymaya çalıştı. Şiddete, radikalizme ve teröre karşıtlığı eserlerinde, hutbelerinde, verdiği derslerde, fetvalarında ve açıklamalarında sabittir. Hayatını İslam ümmetinin sorunlarına hizmet ederek, ilmi çalışmalarla geçiren, İslam dünyasının önde gelen alimlerinden Karadavi, bu asrın önemli müceddidlerinden, bilim ile düşüncenin sembolü ılımlı bir imamdır."

INTERPOL, Mısır'ın talebi üzerine 6 Aralık'ta, Mısır ve Katar vatandaşı olan Karadavi hakkında "Kasıtlı olarak suç işlenmesine teşvik ve yardım, mahkumların kaçmasına yardım, kundaklama, vandalizm ve soygun" gerekçesiyle kırmızı bülten çıkarmıştı. - Doha

Kaynak: AA

15 Aralık 2014 Pazartesi 20:14

Muhammed Hüseyin, Moritanya, Sudan, Politika, Güncel