Irak Başbakanı İbadi: Sınır Kontrolleri Konusunda Tahmin Edemeyecekleri Adımlar Atacağız

Irak Başbakanı İbadi, Kuzey Irak'ı vuran depremin yaraları sarılmadan siyasi kavgaya geri döndü. İbadi, IKBY'nin elindeki sınır kapıları konusunda 'Tahmin edemeyecekleri adımlar atacağız' dedi.

Başbakan Haydar El İbadi, Bağdat'taki hükümet sarayında haftalık basın toplantısı düzenledi.

"TAHMİN EDEMEYECEKLERİ ADIMLAR ATACAĞIZ"

IKBY denetiminde bulunan sınır kapılarının kontrolünün merkezi yönetime geçmesi için sonuna kadar beklemeyeceklerini ifade eden İbadi, "IKBY merkezi yönetimle varılan anlaşmadan geri çekildi. Bu yüzden sınır kontrolleri konusunda tahmin edemeyecekleri adımlar atacağız." diye konuştu.

IKBY halihazırda Habur ve Fişhabur sınır kapılarının kontrolünü elinde tutuyor.

"MEMUR MAAŞLARINI ÖDEMEYE KARARLIYIZ"

Irak Başbakanı, IKBY'deki memurların maaşlarıyla ilgili de ödeme konusunda ciddi olduklarını aktararak, ülkedeki ekonomik durgunluğu hatırlattı. İbadi, kalkınmanın önündeki engelin petrol fiyatlarında yaşanan düşüş olduğuna dikkati çekti. Irak Başbakanı "Merkezi yönetim olarak IKBY'deki memurların maaşlarını ödemeye kararlıyız." ifadelerini kullandı.

"YOLSUZLUKLA MÜCADELE EDİLMEDEN REFORM BAŞARILI OLAMAZ"

Ülkedeki yolsuzluklarla ilgili ise İbadi, reform çabasını sürdüreceklerini vurgulayarak, "Hiçbir reform hareketi, yolsuzlukla mücadele edilmeden başarıya ulaşmaz." görüşünü dile getirdi.

14 Kasım 2017 Salı 20:17

Bağdat, Kürt Bölgesel Yönetimi, Irak, Politika, Dünya, Güncel