Iraklı Hastalar 'Görmeye' Başladı

Yeşim Sert Karaaslan - Irak'ın Erbil şehrindeki bir hastanede göz hastalıklarına bağlı tedavi olurken enfeksiyon gelişen ve Türkiye'ye getirilen hastaların tedavisi sürüyor.

Yeşim Sert Karaaslan - Irak'ın Erbil şehrindeki bir hastanede göz hastalıklarına bağlı tedavi olurken enfeksiyon gelişen ve Türkiye'ye getirilen hastaların tedavisi sürüyor. Yaklaşık 48 saattir yapılan tedaviyle görme problemi bulunanların çoğunda sorunun ortadan kalktığı belirtildi. Hastaların sağlık durumlarına ilişkin kesin sonucun pazartesi günü belli olması ön görülüyor.

Iraklı hastaların tedavilerinin yapıldığı TOBB ETÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Necati Çanakçı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 32 hastanın çoğuna göz bebeği içi enfeksiyonu (Endoftalmi) tanısı konulduğunu ve kültür örneği alındıktan sonra hastalığın derecesine göre tedavi uygulandığını söyledi.

Aileleriyle Ankara'ya getirilen ve iki gündür hastanede tedavileri devam eden hastaların, genel sağlık durumlarının iyi olduğunu ifade eden Çanakçı, 2 kişinin yüksek tansiyon gibi farklı hastalıklarından ötürü takip amaçlı hastaneye yatırıldığını, diğerlerinin ise ayaktan tedavi edildiğini belirtti.

Çanakçı, bazı hastaların her iki gözündeki enfeksiyonun ciddi ancak tedavi edilebilir olduğunu vurgulayarak, "Enfeksiyon sonucunda hastalarda görme kaybı görülür. Bu geçici ya da kalıcı görme kaybı şeklinde olur. Bize geldiklerinde hastaların yarısından fazlasında görme kaybı vardı" ifadesini kullandı.

-"Bulaşma gibi bir durum söz konusu değil"-

Tedaviden iyi sonuçlar alınmaya başlandığı ve enfeksiyona ilişkin riskin tamamen ortadan kalktığının altını çizen Çanakçı, şunları kaydetti:

"Enfeksiyon riskimiz şu an sıfır. Bulaşma gibi bir durum söz konusu değil. 48 saat olmasına rağmen görme problemi olanların hemen hemen yüzde 50'sini geri kazanacağız. Kesin sonuç pazar-pazartesi günü belli olur.

Hastalardan birkaçının ameliyat olması gerekecek ve yine birkaç hastada kalıcı görme kaybı olacak."

Yayıncı: Ebubekir Gülüm - ANKARA

Kaynak: AA

11 Nisan 2013 Perşembe 17:54

Erbil, Yeşim Sert Karaaslan, Irak, Çanakçı, Politika, Güncel