İranlılar İki Haftalık Nevruz Tatiline Çıkacak

Antalya'nın Manavgat İlçesine Bağlı Taşağıl Beldesi Beşkonak Köprülü Kanyon'da Su Sporu İşletmecileri Nevruz Hazırlıklarını Tamamladı.

Antalya'nın Manavgat ilçesine bağlı Taşağıl beldesi Beşkonak Köprülü Kanyon'da su sporu işletmecileri Nevruz hazırlıklarını tamamladı. Raftingciler, komşu ülkede 2 hafta süren Nevruz tatilinde 30 bin İranlı'ya rafting yaptırarak 2011 sezonunu açmayı hedefliyor.

Antalya'yı tercih eden İranlı turistlerin tatilleri süresince en fazla ziyaret ettikleri yer Beşkonak Köprülü Kanyon rafting alanı. Beşkonak'ta 22 yıl önce rafting sporunu başlatan Kanyon Su Sporları sahibi Mustafa Ünal, son 5 yıl içindeki en gözde müşterilerinin Ruslar ve İranlılar olduğunu söyledi.

Dünyada, 18 kilometrelik parkurunda 7'den 77'ye rafting yapılan tek yerin Köprülü Kanyon olduğuna dikkat çeken Ünal, Nevruz Bayramı rezervasyonlarının çok iyi durumda olduğunu ifade etti.

Ünal, "Geçen yıl bölgemizdeki işletmeciler Nevruz Bayramı'nda 20 bin İranlı'ya rafting yaptırmıştı. Bu yıl rakamın 30 bin olmasını bekliyoruz. Nevruz Bayramı rezervasyonlarına İranlıların ilgisi çok yüksek." dedi. Rafting için bölgeyi tercih eden İranlılara Farsça bilen rehberler eşlik edecek.

Aquarafting Su Sporları İşletmesi sahibi İsmail Yıldız, geçen yıl Nevruz'da 3 bin İranlı'ya rafting yaptırdıklarını belirtti. İranlıların Avrupalı turistlerden farklı olarak deniz, kum ve güneşin yanı sıra su sporlarını da tercih ettiklerini dile getiren Yıldız, Nevruz rezervasyonlarının iyi olduğunu ve Tahran, Tebriz, İsfehan, Firdevs, Abadan, Bazargan gibi şehirlerden yoğun talep aldıklarını ifade etti.

Karabük Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Refik Armağan de geçen yıl Beşkonak'ta 800 bin yerli ve yabancı turistin rafting yaptığı bilgisini paylaştı. Rafting yapmak için Beşkonak'a 47 ülkeden turistin geldiğini anlatan Armağan, son 5 yıl içinde İranlı ve Rus turist sayısında önemli artış olduğunu kaydetti. - ANTALYA

Kaynak: CHA

19 Şubat 2011 Cumartesi 14:30

Ekonomi