İshakpaşa Sarayı'nı Gören Kaçak Kamping Yıkıldı

Ağrı'nın Doğubayazıt İlçesi'nde tarihi İshakpaşa Sarayı'nı kuşbakışı gören kamping, SİT alanında kaçak yapıldığı için yıkıldı.

Ağrı'nın Doğubayazıt İlçesi'nde tarihi İshakpaşa Sarayı'nı kuşbakışı gören kamping, SİT alanında kaçak yapıldığı için yıkıldı. Erzurum Kültür Varlıklarını Korumu Kurulu'nun kararı üzerine Doğubayazıt Belediyesi tarafından önce mühürlenen, sonra yıkılan kampingi işleten Mehmet Ertuğrul, "1992'de kampingin yerini Özel İdare'den kiraladım. Kaçak olduğu yıllar sonra ortaya çıkmış. Yıkım, Doğubayazıt ve turizm açısından büyük kayıptır" dedi.

Yaklaşık 20 yıl önce Ağrı Valiliği İl Özel İdaresi tarafından turizme hizmet amaçlı Doğubayazıt ile İshakpaşa Sarayı'nı gören, tepe üzerinde kurulan Paraşüt Kamping, SİT alanına kaçak olarak yapıldığı gerekçesiyle önce mühürlendi. Doğubayazıt Belediyesi tarafından mühürlenen kaçak yapı, daha sonra yıkıldı.

Erzurum Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'nun kararıyla üzerine yapılan yıkıma tepki gösteren 60 yaşındaki Mehmet Ertuğrul, işyerini 1992 yılında Ağrı İl Özel İdare Müdürlüğü'nden kiraladığını söyledi. Ertuğrul, "Düzenli şekilde kiramı ve vergileri ödüyordum. Kamping yapıldığı zaman SİT alanı değildi. Her ne hikmetse Erzurum Kültür Varlıkları Koruma Kurulu burayı 2000 yılında SİT alanı içine almış. Kira sürem dolmadığı halde boşaltıp yıktılar. Devlet burayı turistler gelsin istirahat etsin, 'Bir çay içsin' diye yapılmasına izin verdi. Turistler gece gündüz Doğubayazıt'ı ve İshakpaşa Sarayı'nı seyrediyordu. İshakpaşa Sarayı'nın güvenliği bile biz buradan sağlayorduk" diye konuştu. - Ağrı / Doğubeyazit

Kaynak: DHA

26 Haziran 2012 Salı 10:25

İshakpaşa Sarayı, Mehmet Ertuğrul, Doğubeyazıt, Erzurum, Politika, Güncel