IŞİD'den İngiltere'ye Tehdit

Terör örgütü IŞİD, İngiliz ajanı olduğunu iddia ettiği beş kişinin infaz görüntülerini yayınladığı videoda, İngiltere'yi yeni bir terör saldırısıyla tehdit etti.

Terör örgütü IŞİD, İngiltere'ye yönelik tehditler içeren bir propangda videosu yayınladı. Videoda Başbakan David Cameron'a yönelik ağır hakaretler kullanıldı.

"İNGİLTERE'DE ŞERİAT HÜKÜM SÜRECEK"

IŞİD, yayınladığı 10 dakikalık propaganda videosunda, İngiltere'ye tehditler savurdu. İngiltere Başbakanı David Cameron'ı "Beyaz Saray'ın kölesi" ve "Yahudi Katırı" şeklinde hitap eden yüzü maskeli militan, İngiltere'nin işgal edileceğini ve İngiltere'de şeriatın hüküm süreceğini iddia etti.

ERKEK ÇOCUĞU İSTİSMAR ETTİLER

Sosyal medyada yayınlanan videoda, Batı'nın IŞİD'e karşı mücadelesinde asla başarılı olamayacağı yönünde David Cameron'ı uyararak 5-6 yaşlarındaki bir erkek çocuğununun İngiltere aksanıyla Müslüman olmayanların öldürüleceğini söylüyor.

DİKAKT DAĞITMAYA ÇALIŞIYORLAR

İngiliz Telegraph gazetesi ise, Dışişleri Bakanlığı'ndaki bazı kaynakların videonun son günlerde IŞİD'in Irak'taki askeri başarısızlıklarını gündemden düşürmek için dikkat dağıtmak amacıyla hazırlandığını düşündüğünü aktardı. Görüntülerde, turuncu renkte hapishane tulumu giydirilen beş kişinin İngiltere için ajanlık yaptığı, içlerinden birinin IŞİD'in önde gelen liderleri hakkında Batı'ya bilgi sızdırdığı iddia ediliyor.

BAŞBAKAN CAMERON'A HAKARET ETTİLER

Doğrudan İngiltere Başbakanı Cameron'a hitaben yapılan konuşmada, IŞİD'e karşı başlatılan hava saldırılarının bir etkisinin olacağını düşünen Cameron için "embesil" ifadesi kullanılıyor. Londra aksanıyla konuşan IŞİD militanı, İngiltere'nin bir gün işgal edilip şeriat ile yönetileceğini söyleyerek "bütün İngiltere hükümeti, İngiltere halkı, vatandaşlığınız bizim ayaklarımızın altında ve bir gün sınırları yıkacağız ve adanızı işgal edeceğiz ve şeriat ile yönetileceksiniz ifadelerini kullandı.

YENİ CİHATÇI JOHN ORTAYA ÇIKTI

Telegraph gazetesi, İngiltere İstihbarat Servislerinin İngiltere aksanı ile konuşan ve yeni Cihatçı John olarak tanınan IŞİD militanının kimliğini tespit etmeye çalıştığını yazdı. İngiltere Dışişleri Bakanlığı'ndaki kaynaklar ise İngiliz ajanı olarak gösterilen mahkumların kimliklerinin bilinmediğini ve görüntülerin tamamiyle propaganda için çekilmiş olabileceğini söyledi.

Kaynak: DHA

04 Ocak 2016 Pazartesi 03:39

Dışişleri Bakanlığı, Beyaz Saray, David Cameron, İngiltere, Güncel