'Işıltılar İmgeler: Ressamın Minör Dünyası' NotaBene Yayınları'ndan Çıktı

Adına uygun bir üslupla kaleme alınmış öykülerden ve onlara eşlik eden yazarın kendi resim çalışmalarından oluşan Muzaffer Oruçoğlu'nun 'Işıltılar İmgeler: Ressamın Minör Dünyası' kitabı raflardaki yerini aldı.

Resim sanatına ve ressamların yaşam algılarına ilişkin benzersiz bir öykü kitabı olan "Işıltılar İmgeler: Ressamın Minör Dünyası" kitabında resimle edebiyat iç içe geçiyor. Yazar Muzaffer Oruçoğlu'nun kaleminden çıkan öykülere aynı zamanda yazarın kendi resim çalışmaları eşlik ediyor.

Yaşamın sakıncalı, hassas yerlerine çomak sokan, çıkış arayan, kışkırtan, sancılı bir dile sahip öyküler, okuru Aborjinlerden, Maorilere, İrlandalılardan, Kürtler ve Yahudilere kadar pek çok arayış içerisinde olan ve acı çeken kültüre davet ediyor. Okur, bu dilin şirazesine kolayca girebiliyor ve kendini imgelerin, metaforların felsefi bir derinlikle sarıp sarmaladığı bir akış içinde, yazarın mültecilik yaşamını geçirdiği Avustralya'nın yerli ve göçmen renkleri içinde buluyor.

Yazarın kitapta yer alan resimleri, öykülerin yarılmış bir düzlemde renk diliyle yeni bir anlatımı izlenimini veriyor. Kitap bir bütün olarak, kalem ile fırçanın aynı duygu dokusunda iç içe, farklı ve muzipçe gülümseyişini çağrıştırıyor.

NotaBene Yayınları tarafından basılan 128 sayfalık "Işıltılar İmgeler: Ressamın Minör Dünyası" kitabı 20 TL fiyat etiketiyle kitabevlerinde ve online kitap mağazalarında okuyucularını bekliyor.

Kaynak: Bültenler

22 Haziran 2018 Cuma 08:09

Edebiyat, Güncel