İspanya'da San Fermin Festivali Başladı

İspanya'nın kuzeyindeki Pamplona kentinin dünyaca ünlü 'San Fermin' festivali, belediye binasının balkonundan ateşlenen fişekle başladı.

İspanya'nın kuzeyindeki Pamplona kentinin dünyaca ünlü "San Fermin" festivali, belediye binasının balkonundan ateşlenen fişekle başladı.
16. asırdan bu yana süregelen, insanların sokaklarda boğalarla birlikte koşma geleneğiyle ünlü festivalin açılışıyla birlikte, beyaz kıyafetleri ve kırmızı fularlarıyla belediye meydanını dolduran binlerce kişi şarkılar söyleyip, eğlenmeye başladı. Bu yıl bazı değişikliklerin olduğu San Fermin'de bir ilk yaşanarak, festivalin açılışını sembolize eden fişeğin belediye balkonundan ateşlenmesini Belediye Başkanı yerine halktan biri yaptı. Halk oylaması sonucu havai fişeği ateşlemeye hak kazanan 85 yaşındaki Jesus Llundain Zaragüeta adlı Pamplonalı, belediye balkonunda "Pamplonalılar, yaşasın San Fermin" diye bağırarak fişeği ateşledi. Fişeğin ateşlenmesi sırasında belediye binasının balkonlarından birine "Sığınmacılar hoşgeldiniz" yazılı bir pankart asılması ve meydanda "ETA ile bağımsız Bask devletini" sembolize eden flamaların açılması dikkati çekti.
Festivalde bu yıl öne çıkan diğer bir husus ise San Fermin'in dünya çapında tanınmasına öncülük eden Amerikalı ünlü yazar Ernest Hemingway'in bu festivali anlattığı "Güneş de doğar" adlı kitabının yayımlanmasının 90. yıl dönümüne denk gelmesi oldu. 9 gün sürecek festival boyunca toplam 410 kültürel aktivite yapılacağı açıklanırken, Hemingway ile ilgili söyleşiler de düzenlenecek. Aktiviteler için 2 milyon avroya yakın bütçe ayrıldı.
Öte yandan 196 bin nüfuslu Pamplona kenti festival boyunca 2 milyondan fazla kişiyi ağırlarken, San Fermin'in son 10 yılda bölgeye sağladığı ekonomik katkının 740 milyon avroyu geçtiği belirtiliyor. Otel fiyatlarının 3-4 misli arttığı festival süresince kişi başı oda fiyatları ortalama 123 avro oldu. Alman, Portekiz, Fransız ve İtalyanlar başta olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinden katılım olan festivale basın da büyük ilgi gösteriyor. 12 ülkeden 115 farklı medya kuruluşundan toplam 400 gazetecinin San Fermin'e akredite olduğu açıklandı.
İnsanların Pamplona'ya gelme nedeni ve festivalin en önemli etkinliği olan, boğaların insanlarla birlikte 850 metrelik bir yolda koşturulup akşam matadorun karşısına çıkarılacakları arenaya sokulması ise yarın sabah başlayacak. 1924 yılından bu yana tutulan istatistiklere göre 15 kişinin boğaların darbeleriyle hayatını kaybettiği koşulara geçen yıl 16 bin 629 kişinin katıldığı duyuruldu.
14 Temmuz'da sona erecek San Fermin festivali boyunca 3 bin 450 polis görev yapacak.

Kaynak: AA

06 Temmuz 2016 Çarşamba 13:43

Ernest Hemingway, Pamplona, İspanya, Kültür Sanat