Isparta Süleyman Demirel, Doğum Gününde Mezarı Başında Anıldı-1

Dokuzuncu Cumhurbaşkanı merhum Süleyman Demirel, doğum gününde mezarı başında anıldı.

Dokuzuncu Cumhurbaşkanı merhum Süleyman Demirel, doğum gününde mezarı başında anıldı.
Merhum Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 94'üncü doğum gününde mezarı başında törenle anıldı. Demirel Vakfı tarafından düzenlenen anma törenine, Demirel'in siyasi hayatında yanında yer alan eski bakanlar Hamdi Üçpınarlar, Esat Kıratlıoğlu, Aykon Doğan ile Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Muhammet Kelleci, Demirel'in manevi kızı ve doktoru İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, Isparta Belediye Başkanı MHP'li Yusuf Ziya Günaydın, Demirel ailesini temsilen iş insanı Nihan Demirel Atasagun ve çok sayıda siyasetçi ve bürokrat katıldı. Tören alanında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, CHP Genel Başkanı, DP Genel Başkanı ve Pakistan Büyükelçiliği çelenkleri de yer aldı. Çalcatepe'de yapımı süren anıt mezarda düzenlenen tören dolayısıyla Demirel'in kabrinin etrafı karanfillerle çevrildi.
Saat 12.00'de Süleyman Demirel'in anıt mezarının bulunduğu Atabey ilçesine bağlı İslamköy Çalcatepe'de düzenlenen anma töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Çok sayıda telgraf mesajının okunmasının ardından ilk konuşmayı 20 yıl boyunca Demirel'in özel doktoru ve başdanışmanı olarak görev yapan milletvekili Aylin Cesur yaptı. Milletvekili Cesur, Demirel'in eşiyle birlikte mütevazı bir hayat sürdüklerini, son yıllarda yakın çalışma arkadaşlarının her yıl 1 Kasım'da Güniz Sokak'ta bulunan evine gelerek doğum gününde Türkiye'nin 1 yılını değerlendirdiklerini belirtti. Aylin Cesur, Sayın Cumhurbaşkanımız 2015 yılında vefat edince merhum bakanımız İsmet Sezgin 'Bundan sonra her 1 Kasım'da mezarı başında buluşalım' diye bir söz atmıştı. İşte o günden bugüne burada anma törenleri yapmaya başladık dedi.
Azerbaycan Büyükelçisi Hazar İbrahim, Süleyman Demirel'in Türkiye- Azerbaycan kardeşliğine büyük önem veren bir lider olduğunu ve ulu önderleri Haydar Aliyev ile güçlü bir dostlukları bulunduğunu söyledi.
Eski bakanlardan Esat Kıratlıoğlu, Demirel için 'Şapkasını aldı gitti' diyenler olduğunu ifade ederek, Demirel, 1960 ihtilalinden sonra 1964 yılında genel başkan olacak kadar cesur bir adamdı. 1965 yılında başbakan seçildi. Ecevit döneminde 'Kuyruklar aydan bile görünecek hale geldi' denildiği o günlerde, aylık enflasyon oranı yüzde 12 olmuş bir ülkede yeniden başbakan olmuş ve kuyrukları eritmiş, enflasyonu 0,72'lere düşürmeyi başarmıştır. 1980 ihtilali öncesi bir tümgeneralin gelip 'Buradan başka ülkeye gidin orada her türlü ihtiyacınız karşılanacak ülkeyi terk edin' sözü karşısında 'Ben bu ülkeye hizmet ettim. Vatan haini değilim. Benim ayağım bu memlekete çakılı. Bana Cenabı Allah'tan başka da kimse bir halt edemez' dedi ve paşayı oradan kovdu. Bu adam mı korkak oluyor be kalbi karalar. Bunu hangi başbakan yapabilir size soruyorum diye konuştu.
Konuşmaların ardından Kur'an okundu ve dua edilerek anma töreni tamamlandı.

Kaynak: DHA

01 Kasım 2018 Perşembe 17:34

Isparta, Cumhurbaşkanı, Doğum Günü, Süleyman Demirel, Güncel