İstanbul Barosu Kocasakal'a, Ankara Barosu Canduran'a Emanet

Ümit Kocasakal, İstanbul Baro Başkanlığı'na yeniden seçildi. Ankara Barosu Başkanlığı seçimini kazanan isim ise Hakan Canduran oldu.

İstanbul Barosu Başkanlığı'na yeniden Ümit Kocasakal seçildi. Üçüncü kez Baro Başkanı olan Kocasakal, en yakın rakibine 11 bin 580 oy fark attı.

Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen genel kurulda, baroya kayıtlı 32 bin 64 avukatın oy verme işlemi, saat 17.00 itibarıyla sona erdi.

"İSTANBUL BAROSU TARİHİNDEKİ EN FARKLI OY ORANI"

Resmi olmayan sonuçlara göre, mevcut baro başkanı ve Önce İlke çağdaş Avukatlar Grubu adayı Ümit Kocasakal, başkanlığı 2 yıl aradan sonra tekrar kazandı. Kocasakal'ın, yüzde 65,84'lük orana denk gelen 14 bin 435 oyla, "İstanbul Barosu tarihindeki en farklı oy oranı"nı yakalayarak başkanlığı kazandığı belirtildi.

KATILIM YÜZDE 63,38'DE KALDI

Katılımın yüzde 68,38 olduğu seçimde, baro yönetimi için yarışan Hukukun Üstünlüğü Platformu adayı Abdullah Arar; 2 bin 855, Özgürlükçü ve Demokrat Avukatlar Grubu Eşbaşkan adayları Ercan Kanar ve Yıldız İmrek; bin 763, Milliyetçi Avukatlar Grubu adayı Ali Rıza Kaplan; bin 502 ve Çağdaş Avukatlar Grubu adayı Ayhan Erdoğan da bin 369 oy aldı.

KOCASAKAL: GÖRÜLMEMİŞ BİR SONUÇ

Seçimlerin sonuçlanmasının ardından açıklama yapan Kocasakal, "Benim bildiğim kadarıyla görülmemiş bir sonuç. Genellikle 2 adaylı bir seçimde bu olur ama 5 adaylı bir seçimde 1 kişinin yüzde 65 oy alması bir grubun benim hatırladığım bir şey değil. Birincisi bu sonuç bizimle ilgili olarak açılmış olan davalarda, asıl beraat kararıdır. Yine bizimle ilgili yürüyen sonuçlarda verilen takipsizlik kararıdır. İkinci bu oy uğruna herkese göz kırpmamanın, ilkelerine sonuna kadar sahip çıkmanın, yalpalamamanın sadece hukuka ve hukuk devletine sahip çıkmanın bir neticesidir. Bundan zannediyorum sadece biz değil Türkiye'deki bütün ilgili kurumların bir sonuç çıkartması gerekir diye düşünüyorum. Aynı zamanda bu avukat kamuoyunun bu zamana kadarki uygulamalarının açık bir şekilde desteklediğinin de net bir göstergesidir. Ben ama seçime katılan bütün gruplara tüm adayları teşekkür ediyorum. Bu bir demokrasi şöleni oldu. Avukatlar yine kendilerine yakışır bir kongre yaptılar. O anlamda da mutluyum. Hem baromuz açısından hem ülkemiz açısından hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

ANKARA "HAKAN CANDURAN" DEDİ

Ankara Barosunun 63. Olağan Genel Kurulundaki seçimlerde Baro Başkanlığına, "Demokratik Sol Avukatlar" grubunun adayı Hakan Canduran seçildi.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki Genel Kurul, bugün yapılan seçimlerle sona erdi. Seçimler sonucunda 3 bin 552 avukatın oyunu alan Canduran, Ankara Barosunun yeni başkanı oldu.

Baroda seçim sonuçları şöyle:

Birlik Grubu adayı Avukat Bülent Yağmur: 796

Çağdaş Avukatlar Grubu adayı Avukat Murat Yılmaz: 630

Demokratik Sol Avukatlar Grubu adayı Avukat Hakan Canduran: 3552

Devrimci Demokrat Avukat Grubu adayı Avukat Medeni Ayhan: 120

Milliyetçi Avukatlar Grubu adayı Avukat Seyit Kıvanç Koç: 1072

DSA Taban Hareketi adayı Avukat Fatih Deniz Alaeddinoğlu: 3178

Sol Avukatlar Grubu adayı Bülent Turhan Gündüz: 167

CANDURAN: DİK DURACAĞIZ, GEREKİRSE SOKAKLARA İNECEĞİZ

Canduran, sonuçların açıklanmasının ardından yaptığı konuşmada, "Ankara Barosu, Cumhuriyetin değerlerine, hukukun üstünlüğüne, insan haklarına ve evrensel hukuk kurallarına aykırı davrananlara karşı gene dimdik duracak, gerekirse sokaklara inecektir" diye konuştu.

SANDIKTAN "ŞEYTAN'IN AVUKATI" DA ÇIKTI

Öte yandan, bir avukat seçimde "başkan adayı" olarak, Çakal Carlos'tan Filistinli militanlara, Baader-Meinhof üyelerinden Cezayirli direnişçilere kadar birçok sanığın avukatlığını yapan ve "Şeytanın Avukatı" olarak anılan Jacques Verges'in ismini yazdı. Verges'in ismi, birleştirme tutanağında da yer aldı.

Kaynak: DHA

19 Ekim 2014 Pazar 18:31

İstanbul Baro Başkanlığı, İstanbul Barosu, Ümit Kocasakal, Politika, Güncel