İstanbul Caz Festivali İkinci Haftasına Hızlı Başlıyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı Tarafından Bu Yıl 13. Kez Garanti Bankası Sponsorluğunda Düzenlenen 17. Uluslararası İstanbul Caz Festivali, İkinci Haftasına Şehrin Farklı Mekânlarında Düzenlenecek Üç Konserle, Hızlı Bir Giriş Yapıyor.

Başladığı günden itibaren şehrin her yanını caz renkleriyle kuşatan 17. Uluslararası İstanbul Caz Festivali, ikinci haftasında da müzikseverlere birbirinden keyifli zamanlar yaşatacak. Festivalde 12 Temmuz Pazartesi akşamı, Fahir Atakoğlu Trio, Horacio "El Negro" Hernandez ve Alain Caron, "Ustalarla Buluşma" serisi kapsamında saat 21.00'de Arkeoloji Müzesi'nde; 13 Temmuz Salı gecesi Lisa Ekdahl saat 22.00'de The Marmara Esma Sultan'da ve Ozan Musluoğlu Quartet ile Tore Johansen, European Jazz Club etkinliği dâhilinde saat 22.30'da Salon'da İstanbul'un caz ritmini tutacak.

• 12 Temmuz Pazartesi

"USTALARLA BULUŞMA" FAHİR ATAKOĞLU TRIO FEATURING
HORACIO "EL NEGRO" HERNANDEZ VE ALAIN CARON
Saat 21.00 / Arkeoloji Müzesi

Festivalin İstanbul'un tarihi mekânlarında düzenlenen "Ustalarla Buluşma" konserlerinde
bu yıl yine özel bir proje müzikseverleri bekliyor. Ülkemizin en önemli piyanist ve bestecilerden Fahir Atakoğlu, Grammy ödüllü vurmalı çalgılar ustası Horacio "El Negro" Hernandez ve Kanadalı yetenekli basçı Alain Caron ile 12 Temmuz Pazartesi akşamı saat 21.00'de Arkeoloji Müzesi'nin bahçesinde kaçırılmayacak bir konser verecek.

Tekirdağ Rakısı Trakya Serisi eş-sponsorluğunda gerçekleştirilecek konserde; senfonik çalışmaları ve film müzikleriyle olduğu kadar caz albümleriyle de dikkat çeken piyanist ve besteci Fahir Atakoğlu'na eşlik edecek cazcılardan ilki İstanbul in Blue albümünde sanatçıyla birlikte çalışan, dünyaca ünlü davulcu Horacio "El Negro" Hernandez. İkiliye elektrik ve akustik basta eşlik edecek isim ise tartışılmaz yeteneğiyle bugün en başarılı basçılardan biri kabul edilen Kanadalı Alain Caron olacak.

"Ustalarla Buluşma" konserinin biletleri 50 ve 40 TL (oturmalı), 30 TL (ayakta) ile 25 TL (öğrenci) olarak satılıyor. Biletler, Biletix satış kanallarından ve İKSV binasından alınabilir.


• 13 Temmuz Salı

İSVEÇ'İN Norah Jones'U LISA EKDAHL'DAN BOĞAZ'A KARŞI BOSSA NOVA

Saat 22.00 / The Marmara Esma Sultan

İstanbul Caz Festivali seyircilerinin merakla beklediği isimlerden Lisa Ekdahl, sıcak ve çocuksu vokali, caz, bossa nova ve folk müziğin birleştiği birbirinden güzel şarkılarıyla 13 Temmuz Salı akşamı saat 22.00'de İstanbul'da! The Marmara Esma Sultan'ın muhteşem atmosferinde Abacı Group ve Volvo Car Türkiye'nin eş-sponsorluğunda vereceği konserde Lisa Ekdahl dinleyenleri bambaşka diyarlara götürecek.

"İsveç'in Norah Jones'u" olarak adlandırılan şarkıcı ve besteci Lisa Ekdahl, popüler şarkısı "Vem Vet" ve çok satan pop-caz albümü "Heaven, Earth and Beyond" ile İstanbullu müzikseverlerin beğenisini kazanmıştı. Sanatçı, kendi yazdığı şarkılardan oluşan son albümü Give Me That Slow Knowing Smile ile hayranlarından ve eleştirmenlerden yine övgüler topluyor.

Lisa Ekdahl konserinin biletleri 60TL (oturmalı), 40 TL (ayakta) ve 30 TL (öğrenci) olarak satılıyor. Biletler, Biletix satış kanallarından ve İKSV binasından alınabilir.

• 13 Temmuz Salı

"EUROPEAN JAZZ CLUB" KONSERLERİNDE
OZAN MUSLUOĞLU QUARTET VE TORE JOHANSEN AYNI SAHNEDE
Saat 22.30 / Salon

Festivalde Türkiye caz sahnesinin en başarılı isimlerini Avrupalı ustalarla özel projelerde buluşturan "European Jazz Club" serisi, bu yıl Kahve Dünyası sponsorluğunda, Estonya, Fransa, Hollanda, İtalya, İsveç ve Norveç'in büyükelçilik, konsolosluk veya kültür merkezlerinin katkılarıyla Salon'da düzenleniyor.

Festival boyunca devam eden seri dâhilinde 13 Temmuz Salı akşamı saat 22.30'da Salon'da kontrbasın genç ve parlak isimlerinden olan Ozan Musluoğlu'nun grubu Ozan Musluoğlu Quartet ve besteleriyle adından söz ettiren Norveçli trompetçi Tore Johansen aynı sahneyi paylaşacak.

Türkiye'de Kerem Görsev, Tuna Ötenel, Erkan Oğur ile aynı sahneyi paylaşan, yurtdışında ise Marcus Miller, Roy Hargroove, Willy Jones gibi başarılı isimlerle birlikte çalışan Ozan Musluoğlu, TRT Radyo3'te "Caz Saati" programını hazırlayıp sunuyor. Ona eşlik edecek isim ise 2005'te Stubo Ödülü'nü kazanan, Karin Krog, John Surman, Hal Galper, Chick Corea gibi tanınmış isimlerle beste ve düzenlemeleri ile katkı sağlayan Tore Johansen.


Kaynak: Bültenler

09 Temmuz 2010 Cuma 12:39