İstanbul'da Hizbut -Tahrir Operasyonu

Aralarında Ankara ve İstanbul Gibi Büyük Şehirlerin de Bulunduğu 23 İlde Gerçekleştirilen Hizbut -Tahrir Örgütüne Yönelik Operasyonlarda Çok Sayıda Kişinin Gözaltına Alındığı, Bazı Adreslerdeki Arama Çalışmalarının da Sürdüğü Öğrenildi.

Aralarında Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerin de bulunduğu 23 ilde gerçekleştirilen Hizbut -Tahrir örgütüne yönelik operasyonlarda çok sayıda kişinin gözaltına alındığı, bazı adreslerdeki arama çalışmalarının da sürdüğü öğrenildi. Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün yürüttüğü soruşturma çerçevesinde İstanbul'da da sabah erken saatlerde 23 adrese eş zamanlı baskınlar yapıldığı ve 19 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü sağ terör masası erken saatlerde baskınlar gerçekleştirdi. Özel harekat polislerinin de desteğiyle gerçekleştirilen çalışmalarda sabah 05:00'ten itibaren 23 ayrı adrese girildi. İstanbul'daki Fatih, Bahçelievler, Pendik ve Bağcılar'daki evlerde arama yapan Polis teknik takip altında tutulan kişileri gözaltına alarak emniyete götürdü. Ev aramaları ve gözaltı işlemlerinin ise devam ettiği öğrenildi. 23 ilde gerçekleştirilen operasyon kapsamında gözaltına alınan şüpheli sayısının 200'e yaklaştığı belirtiliyor. Operasyon yapılan iller arasında Şanlıurfa, Adana, Van, Konya ve Diyarbakır gibi illerin de bulunduğu öğrenildi.

Operasyonun örgüt üyelerinin yeniden yapılanma çalışması içine girdiği gerekçesiyle yapıldığı öğrenildi. Polisin takip altında tuttuğu örgüt hücrelerinin son aylarda faaliyet gösterme çabası içinde olduklarının tespit edilmesi üzerine Türkiye genelinde operasyon yapılması kararı alındığı ortaya çıktı. En son Fatih'te gerçekleştirilen gösterinin ardından örgüt üyelerinin yeniden kıpırdanma sürecine girdikleri tespit edilmişti. Operasyonun İstanbul ayağının ağırlıklı olarak Bahçelievler bölgesinde yapıldığı ve çok sayıda adrese polisin operasyon yaptığı belirtildi. (CİHAN)

Kaynak: CHA

24 Temmuz 2009 Cuma 13:25