İstanbul Desing Week Tasarımları

"Eski Galata Köprüsü, İstanbul Desıgn Week İçin Kapılarını Açtı"

Şehrin, en eski uluslararası tasarım etkinliği olan İstanbul Design Week, 28 Eylül – 02 Ekim 2011 tarihleri arasında, Eski Galata Köprüsü'nde, tasarım dünyasının yurtiçi ve yurtdışından en önemli isimlerini ağırlıyor. 27 Eylül 2011 Salı akşamı Eski Galata Köprüsü'nde düzenlenen açılış kokteyline, dünyaca ünlü trend uzmanı Li Edelkoort yaptığı konferans ile renk kattı. Tasarım, trend, moda, bilim, mimarlık ve teknoloji hakkında en yeni projeler, sergiler ve atölye çalışmalarıyla dopdolu bir program tasarım severleri bekliyor.Geçtiğimiz sene 35 bin ziyaretçisi ve Karim Rashid, Massimilliano Fuksas gibi dünyaca ünlü konuşmacılarıyla oldukça ses getiren İstanbul Design Week, bu sene deTürkiye'nin ve dünyanın önde gelen moda ve endüstriyel tasarımcıları ile tasarım sektöründeki teknoloji, yaratıcılık ve son trendleri tek bir çatı altında topluyor. Mimari yapısıyla binlerce yıllık kültürlerin iç içe geçtiği tarihi köprüde, İstanbul Design Week 2011 ile ziyaretçileri eşsiz bir deneyim bekliyor.dDf'in organize ettiği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İSTAV'ın (İstanbul Sanat Tanıtım Araştırma Vakfı) proje ortağı olduğu İstanbul Design Week, mimarlık, tasarım, felsefe, bilim ve teknolojinin geldiği son noktayı göstererek tüm bu alanları tasarım severlerle buluşturuyor.Tarihi köprü, dünyaca ünlü konuşmacılara ev sahipliği yapacak!

İstanbul Design Week'e, 6. senesinde yine çok sayıda sergi, konferans ve seminer eşlik ediyor. İstanbul Design Week, bu sene de geleneği bozmuyor ve tasarım dünyasının en ünlü isimlerini İstanbul'da ağırlıyor. Trend tasarımcısı Lidewij Edelkoort, İngiltere'nin en ünlü mimarlarından Amanda Levete, endüstriyel ürün tasarımcısıTomoko Azumi, ünlü mimar Melkan Tabanlıoğlu, uzman trend danışmanı Zuzanna Skalaska, dünyaca ünlü marka yaratıcıları Paul Van Ravestein & Monique Mulder(Mattmo), endüstriyel tasarım eleştirmeni Nathan Shedroff, İF Design Awards Başkanı Ralph Wiegman, Singapurlu Juju Studio'dan Timo Wong & Priscilla Lui, endüstri ürünleri tasarımcısı Ronen Kadushin ve yaratıcı endüstriler uzmanı Eberhard Schrempf, 28 Eylül – 2 Ekim 2011 tarihleri arasında Eski Galata Köprüsü'nde konferans verecek dünyaca ünlü isimler arasında...Design Week'ler İstanbul'da Buluşuyor!

Bu sene ayrıca, yurtdışındaki tasarım haftalarının koordinatörleri de İstanbul Design Week kapsamında, Eski Galata Köprüsü'nde buluşuyor. İstanbul Design Weekkoordinatörü Arhan Kayar ile birlikte Helsinki Design Week Koordinatörü Kari Korkman, London Design Festival Koordinatörü Ben Evans ve Dutch Design Week Koordinatörü Hans Robertus konuşmalarıyla tarihi köprüyü renklendirecekler.En Renkli Sergiler yine IDW 2011'de!Bu sene ikincisi düzenlenen ve seçici kurulunu Arhan Kayar, Ela Cindoruk, Oya Akman, Sertaç Ersayın, Murat Tabanlıoğlu gibi önemli isimlerin oluşturduğu Design Spirit sergisinde, yine 40 yaş altı, 40 Türk tasarımcının, İstanbul ile ilgili hikayesi olan 40 tasarımı sergileniyor. Aralarında Hakan Gencol, Adnan Serbest, Erdem Akan, Defne Koz gibi 20 ünlü tasarımcının buluşmasıyla oluşan Barbar Grubu bu yıl ilk defa, kitap tasarımlarıyla IDW'ye katılıyor. BarbarBook sergisiyle; tek bir kütüphane üzerinde, kitap kavramına farklı yaklaşımların sergilendiğine şahit olacaksınız.İstanbul Design Week'i temsil eden pembe renkli tasarım ürünlerinin sergileneceğİ "Pink Design" sergisi, 6 önemli tasarımcının (Aziz Sarıyer, Akın Nalça, Şule Koç, Tamer Nakışcı, Fatih Alkan ve Ayla Turan) yeniden yarattığı "İstanbul Zilleri"nden oluşan tasarım sergisinin yanı sıra, yurtdışından ise Design Miami'de en iyi ilk 3'ten biri olan Juju Studio, Dutch Design Awards'da ödül almış tüm ürünler, Hollanda'dan Brainport ve İtalya'dan Good 50 x 70 poster sergileri de yer alacak.IDW kapsamında gerçekleşecek olan Avusturya Sergisi'ni de Eski Şapka Fabrikası'nda ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca, İngiliz Grafik Tasarımcı'sı Anthony Burrill de,İstanbul Design Week'in yurtdışından davet ettiği önemli isimler arasında...En kapsamlı üniversite sergisi IDW 2011'de!İstanbul Design Week 2011 kapsamında, W Hotel İstanbul ve Gaia&Gino işbirliği ile düzenlenen "Genç Tasarımcılar Yarışması"nda ilk 3'e giren öğrencilerin tasarımları da Eski Galata Köprüsü'nde ödüllendirilecek. Ayrıca, Derin Sarıyer'in küratörlüğünde yapılan sergi alanı tasarımı ile öğrencilerinin projeleri, prototipleri, maketleri ve modellerinin yer aldığı Üniversiteler Sergisi'ne göz atmayı unutmayın.

Kaynak: Bültenler
28 Eylül 2011 Çarşamba 16:31

Son Dakika