İstifa Eden Koramiral Atilla Kezek: Dönmek Yok

Görevlerinden istifa eden Koramiral Atilla Kezek ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Teknik Başkanı Tuğamiral Örgüç, "Kararlıyız, geri dönmeyiz." dedi.

Deniz Kuvvetleri'nin 'kara kutusu' olan Kurmay Başkanı Koramiral Atilla Kezek ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Teknik Başkanı Tuğamiral Sami Örgüç, Balyoz kararlarına tepki olarak görevlerinden istifa etti.

GELECEĞİN DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANI

Vatan'dan Levent İçgen'in haberine göre, geleceğin Deniz Kuvvetleri Komutanı olarak gösterilen Kezek'in, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda, gizlilik dereceli dosyalar ve personel dosyaları dahil olmak üzere tüm evrakları imzalama yetkisi bulunuyor.

VERİLEN EN CİDDİ 2. TEPKİ

Donanmanın tüm gizli bilgilerine vakıf olan Kezek'in istifası, bu yıl 29 Ocak'ta emekli olan Donanma Komutanı Oramiral Nusret Güner'den sonra Deniz Kuvvetleri'nde tutukluluklara verilen ikinci en ciddi tepki mesajı oldu.

ÜNSAL VE YÜREKLİ DE BALYOZ MAHKUMU

Yargıtay 9. Dairesi, 361 sanığın yargılandığı "Balyoz" davasında 237 sanık için verilen kararları onamış, 88 sanığın mahkumiyet kararını ise bozmuştu. Denizcilerden mahkumiyeti onanan muvazzaf komutanlar arasında Donanma Komutan Yardımcısı Tuğa. Ali Sadi Ünsal ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Başkan Yardımcısı Tuğa. Şafak Yürekli de bulunuyor.

"KARARLIYIZ, GERİ DÖNÜŞ YOK"

Vatan'ın haberine göre, Kezek ve Örgüç, Yargıtay'ın 9 Ekim'deki Balyoz kararının ardından istifalarını sundu. Kezek'in "Bizim yerimiz onların yanıydı" diyerek, hüküm giyen arkadaşlarına destek çıktığı öğrenildi. İki komutan da Karargah'ın "istifa etmeyin" çabalarına "Kararlıyız, geri dönmeyiz" yanıtını verdi.

İSTİFA, ZİNCİRİ KOPARDI

Deniz Kuvvetleri Komutanı Bostanoğlu, 2015'in 30 Ağustos'unda görevi bırakacak. Bostanoğlu'ndan sonra en kıdemli isim olarak Donanma Komutanı Koramiral Veysel Kösele geliyor. Ancak Kösele, Askeri Casusluk davasında yargılanıyor. Kösele'den sonra 2015 yılında "koramirallik" rütbesinde 4 yıllık görev süresini doldurabilecek başka bir amiral bulunmuyor. İşte bu noktada 2016 yılında oramiralliğe terfi alması beklenen Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Kora. Atilla Kezek'in, teamüllerin aksine bir yıl erken Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na atanması bekleniyordu.

YENİ İSTİFALAR GELEBİLİR

İki komutan dışında şu ana kadar Karargah'a ulaşmış yeni bir istifa dilekçesi olmadığı öğrenildi. Ancak yeni istifaların gelebileceği öngörülüyor. Kezek ve Örgüç'ün istifa etmesinin ardından tutukluluklar nedeniyle büyük darbe yiyen Deniz Kuvvetleri komuta kadrosunda terfi ve atama zinciri yeniden koptu. Geçen ağustos ayında gerçekleşen YAŞ'ta (Yüksek Askeri Şura), Deniz Kuvvetleri'nde vekaleten yürütülen komutanlıklara atamalar yapılmış ve boşluklar doldurulmuştu.

112 DENİZCİ TUTUKLU

TSK'da geçen yılın verilerine göre 253 subay tutuklu. Bunun 112'si Denizci. İki oramiral kadrosu olan Deniz Kuvvetleri'nde bu yıl sadece Bülent Bostanloğu oramiral kadrosunda bulunuyor. Kezek'in istifasından sonra ise 5 koramiral kadrosu olan komutanlıkta, 3 koramiral kaldı.
Kaynak: Haberler.Com
15 Ekim 2013 Salı 11:40
YORUMLAR

Son Dakika