BBC

İsveçli Kadın Bakan Lovin, Trump'ın Pozunu Taklit Etti

İsveç İklim Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Isabella Lovin, ABD Başkanı Donald Trump'ın kararname imzalama pozunu taklit ederek çektirdiği fotoğrafı Facebook'ta paylaştı.

Kendini 'dünyanın ilk feminist hükümeti' olarak tanımlayan İsveç Hükümeti'nin İklim Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Isabella Lovin, ABD Başkanı Donald Trump'ın kararname imzalama pozunu taklit eden bir fotoğraf paylaştı. Lovin'in etrafında, Trump'ın aksine sadece kadınların yer alması dikkat çekti.

TRUMP'IN ETRAFINDA YALNIZCA ERKEKLER VAR

Trump, Barack Obama'dan görevi devraldıktan üç gün sonra kürtajı destekleyen uluslararası sivil toplum kuruluşlarının federal fonlarla finanse edilmesini yasaklayan bir kararname çıkartmıştı.

İmza sırasında Trump'ın çevresinde hiçbir kadının olmaması tartışma yaratmıştı.

'ERKEKSİZ POZ' BİNLERCE BEĞENİ ALDI

Lovin'in iklim değişikliği yasasını imzalarken, bu fotoğrafa gönderme yaparak verdiği "erkeksiz" poz, Facebook'ta binlerce beğeni aldı.

Bir kullanıcı, fotoğrafın altına "Muhteşem fotoğraf. Umarım bu fotoğrafı okyanusun karşı tarafındaki adama da göndermişsinizdir" diye yazdı.

''GEZEGENİ YENİDEN BÜYÜK YAP'' YORUMU

Başka bir kullanıcı ise Donald Trump'ın "Amerika'yı yeniden büyük yapacağım" sözüne atfen "Gezegeni yeniden büyük yap" dedi.
Lovin, iklim yasasını imzalarken, Avrupa ülkelerine küresel ısınmayla mücadeleye liderlik etme çağrısında bulundu, Trump'ın iklim değişikliğiyle ilgili görüşlerine atfen "Çünkü artık ABD liderlik edecek durumda değil" dedi.

İMZALANAN YASA SERA GAZLARININ SALINIMINI AZALTIYOR

Bakan'ın imzaladığı yasa, iklim değişikliğinden sorumlu tutulan sera gazları salımının azaltılmasını öngörüyor. Uzun vadeli hedefler içeren yasa, yeni hükümetler için de bağlayıcı olacak.

Lovin, "Dünyada iklim değişikliğine şüpheyle yaklaşanların yeniden güç kazanmaya başladığı bir dönemde, İsveç örnek ülke olmalı" dedi.

TRUMP, KÜRESEL ISINMAYI 'PALAVRA' OLARAK NİTELEMİŞTİ

Trump daha önce küresel ısınmayı "Çinliler tarafından uydurulmuş pahalı bir aldatmaca" olarak nitelemişti. Trump'ın bu sözleri, ABD'nin sera gazlarınının salımının azaltılmasını öngören Paris anlaşmasından çekilebileceği endişelerine yol açmıştı.

DÜNYANIN İLK FEMİNİST HÜKÜMETİ

Kendisini "dünyanın ilk feminist hükümeti" olarak tanımlayan İsveç Hükümeti ayrıca, cinsiyet eşitliğinin ana önceliklerinden biri olduğunu yeniden teyit eden bir açıklama yayımladı.

Kaynak: BBC

BBC
05 Şubat 2017 Pazar 12:01

Amerika, İsveç, Facebook, Donald Trump, Dünya