İtalya Dışişleri Bakanı Gentiloni'den Türkiye'ye Destek

ROMA (AA) – İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, Türkiye'nin Avrupa Birliği'yle (AB) yakınlaşma sürecine ilişkin, 'Türkiye saldırı altındadır.

ROMA (AA) – İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, Türkiye'nin Avrupa Birliği'yle (AB) yakınlaşma sürecine ilişkin, "Türkiye saldırı altındadır. Bu ülkeyi AB'yle yakınlaşma sürecinde desteklemek usulen yapılan bir hareket değildir. Türkiye'nin tecrit edilmesi mazoşist bir hareket olabilir." dedi.
Ülkenin ana akım gazetelerinden La Stampa'ya konuşan bakan Gentiloni, İstanbul'daki terör saldırısını, Türkiye'nin AB üyelik sürecini, İngiltere'nin AB'den ayrılma kararı ve İtalya ile Mısır arasında yaşanan "öğrenci" krizini değerlendirdi.
Büyük Britanya'nın Avrupa'dan uzaklaştığı dönemde Türkiye'nin yakınlaşmaya çalıştığı anımsatılan Gentiloni, "Türkiye saldırı altındadır. Bu ülkeyi AB'yle yakınlaşma sürecinde desteklemek usulen yapılan bir hareket değildir. Türkiye'nin tecrit edilmesinin mazoşist bir hareket olabilir." diye konuştu.
Türkiye'nin AB üyelik sürecinde müzakerelere başlamasının üzerinden on yılı aşkın süre geçtiği hatırlatmasına da değinen İtalyan bakan, "Kapıların 10 yıl Brüksel tarafından kapatılmış olması, katkı sağlamadı. Şimdi önümüzde geliştirilebilecek iki olumlu iş var. Bunlardan ilki göçmenler üzerindeki girişim. Bir diğeri ise Ankara'nın Moskova'ya doğru buzları eritmesi." ifadelerini kullandı.
Suriye krizini tüm krizlerin anası olarak nitelendiren ve diplomatik alanda sahadaki önemli konulardan biri olduğunu dile getiren Gentiloni, "İnsan haklarını savunuyoruz ve Suriyeli Kürtler konusunda farklı fikirlere sahibiz. Ama Türkiye'ye yönelik ön yargılı yaklaşmak başka bir şey. Böyle bir şeyi yapmak hata olur ki, İtalya bunu hiç yapmadı." şeklinde konuştu.
İngiltere'nin AB'den ayrılmaya ilişkin geçen hafta yaptığı ve ayrılma kararı (Brexit) ile sonuçlanan referandumun herkes için bir şok olduğunu ifade eden Paolo Gentiloni, artık İngiliz vatandaşların kararlarına saygı duyarak buna uygun hareket etmek gerektiğini söyledi.
Gentiloni, İngiltere için mevcut aşamadan sonra Norveç modelinin telaffuz edildiğini duyduğunu, bunun başvurulabilecek bir yöntem olmasını umut edebileceğini ancak bunun için insanların serbest dolaşım hakkının tanınmasından geçtiğine dikkati çekti.
İtalyan araştırma öğrencisi Giulio Regeni'nin Kahire'de işkence sonucu öldürüldüğünün ortaya çıkması sonrası İtalyan Senatosu'nun Mısır'a yönelik F16 yedek parça alım satımı durdurmasını da değerlendiren Gentiloni, şu ifadeleri kullandı:
"Bu Senato'nun kararı, saygı duyuyoruz. Mısır'ın kilit rolünü ve teröre karşı yürüttüğü önemli rolü biliyoruz. Ama bunlar, bizim Regeni hadisesinde işbirliği ve sadakat talep etmemizi engellemez."

Kaynak: AA

01 Temmuz 2016 Cuma 16:00

İngiltere, Avrupa Birliği, İtalya, Türkiye, Politika, Güncel