İtalya Dışişleri Bakanı: 'Türkiye'yi İzole Etmek Mazoşist Bir Tavırdır'

İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, Türkiye'nin Avrupa'ya yakınlaşması gerektiğine işaret ederken, onu izole etmenin mazoşist bir tavır olduğunu savundu.

İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, Türkiye'nin Avrupa'ya yakınlaşması gerektiğine işaret ederken, onu izole etmenin mazoşist bir tavır olduğunu savundu.
La Stampa gazetesine bir mülakat veren Paolo Gentiloni, "İngiltere, Avrupa'dan uzaklaşırken, Türkiye yakınlaşmaya çalışıyor. Türkiye ile müzakerelere başlanmasının üzerinden 11 yıl geçti. Bugün buna (AB'ye girişine) değer mi?" sorusuna, "Türkiye saldırı altında. Onun Avrupa'ya yakınlaşma sürecini desteklemek resmi bir jest değildir. Bunun yerine, onun izolasyonunun mazoşist bir tavır olduğunun bilincini vurgulamaktır" diye yanıt verdi.
"10 yıl boyunca Türkiye'ye kapıları kapatmanın faydası olmadı"
Gentiloni, "5 yıl önceki dinamik ve açık Türkiye, şimdi başına buyruk bir ülke gibi görünüyor. Bizimle ne alakası var?" şeklindeki soruya ise şöyle karşılık verdi:
"Brüksel tarafından 10 yıl boyunca kapıların kapatılmasının faydası olmadı. Şimdi buna yatırım için iki olumlu gerekçe var: ilki, göçmenlerle ilgili olan anlaşma, bunun sadece Almanya'yı ilgilendirdiğini kafamızdan silelim. Diğeri ise, Ankara'nın Moskova ile buzları eritmesi."
"İtalya, Türkiye'ye Karşı Önyargılı Olma Hatasını Yapmadı"
İtalya diplomasinin başı, odağın Doğu Avrupa'ya doğru kayması riski olup olmadığına ilişkin ise, "Makul olunmalı. Bu, tüm krizlerin anası olan Suriye'ye ilişkin diplomasi masasında önemli bir karttır. Sivil haklarını savunuyoruz ve Suriyeli Kürtler konusunda farklı görüşlere sahibiz. Ancak bu, Türkiye'ye karşı önyargı göstermekten farklı bir şeydir ki İtalya bu hatayı asla yapmadı" ifadelerini kullandı. - Roma

Kaynak: DHA

01 Temmuz 2016 Cuma 14:27

La Stampa, Avrupa, İtalya, Türkiye, Politika, Güncel