İz Bırakmış İnsanların İsimleri Çankaya Parklarına Veriliyor

Çankaya Belediyesi, bünyesinde bulunan parklara, yaşantıları boyunca iz bırakmış insanların isimlerini vererek ölümsüzleştiriyor.

Çankaya Belediyesi, bünyesinde bulunan parklara, yaşantıları boyunca iz bırakmış insanların isimlerini vererek ölümsüzleştiriyor. Sanatçısından bilim insanına, siyasetçisinden gazetecisine kadar birçok alanda başarılar kazanmış ve hayatlarıyla insanlara örnek olmuş çok sayıda isim Çankaya sınırları içerisindeki parklarda hayat buluyor. Bu parklarda Kemal Sunal, İsmet İnönü ve birçok isim bulunuyor.
Çankaya parklarında, farklı alanlarda hizmet vermiş ve iz bırakmış kişilerin yanı sıra sembol olmuş isimler de bulunuyor. Parklara müzik dünyası, eski dönem şair ve düşünürler, akademisyen, araştırmacı, bürokrat, spor, sinema, Edebiyat dünyası, Cumhuriyet temsilcileri gibi birçok önemli kişinin ismi verilmiş. Bugüne kadar belediyeye ve Çankaya’ya hizmet vermiş Ziya Yılmaz, Nezihe Altıok, Muhtar Hakkı Yumuş, Nazlı-Yılmaz Şahin gibi 13 isim de unutulmayarak vefa gösterilmiş.
EN ÇOK ŞEHİT ASKERLER VAR
Çankaya Belediyesi parklarına çoğunlukla hayatını kaybetmiş insanların isimlerinin verildiği gözlenirken en çok da şehit askerlerin isimleri yaşatılıyor. Vatani görevini yaparken hayatını kaybeden Barış Yurtseven, Tahsin Barutçu, Mete İmrak, Mustafa Oğuz gibi 21 şehit askerin adı da Çankaya’da ölümsüzleşti.
UĞUR MUMCU, SEDAT SİMAVİ, İLHAN SELÇUK
Çankaya Belediyesi ve Çankaya’ya belirli dönemlerde hizmet vermiş kişilerin de yoğunlukta olduğu listede akademisyen, araştırmacı ve bürokratların sayısı da 15. Edebiyat ve müzik dünyasında eserleriyle toplumda iz bırakan 26 sanatçı ismi ise azımsanmayacak biçimde listede yer alıyor.
Listede; İlhan Erdost, Necip Hablemitoğlu isminin yer aldığı 12 demokrasi şehidi, Uğur Mumcu, İlhan Selçuk, Sedat Simavi, Teoman Erel’in bulunduğu 11 gazeteci takip ediyor. Çok sayıda ismin yer aldığı listeyi 11 tiyatro ve sinema sanatçısı, 8 devlet adamı, 6 spor insanı ile 5 Cumhuriyet temsilcisi izliyor.
Kemal Sunal DA VAR İSMET İNÖNÜ DE NAZIM HİKMET DE
Çankaya parkları farklı kesimlerden isimleri bir araya getirirken dönem dönem ülkenin siyasi, sosyal, kültürel hayatına damga vurmuş kişiler de bu parkların isimlerinde yaşatılıyor. Sanat hayatından siyasete devlet yönetiminden demokrasi hareketine kadar birçok olayda ön plana çıkmış kişileri isimleriyle ilçede yaşatan Çankaya Belediyesi, çevirdiği filmlerle insanları hala güldüren Kemal Sunal’dan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında başrol oynayan isimlerden İsmet İnönü ve vatan şairi Nazım Hikmet de yer alıyor.
SİMGE OLMUŞ PARKLAR DA ÇANKAYALILARIN HİZMETİNDE
İlçede yer alan parklarda kişi isimlerinin yanı sıra sembol olmuş park isimleri de yer alıyor. Bu parklardan en çok bilinenler ise Kuğulupark, Lozanpark ve Anıtpark. Kuğulupark Başkentlilerin yoğun olarak tercih ettiği hem dinlenme amaçlı hem de etkinlik amaçlı simge bir park. Türkiye Cumhuriyeti’nin kayıtsız şartsız bağımsızlığını simgeleyen Lozanpark, Çankaya’nın en büyük parklarından biri. Anıtkabir’in yanı başında bulunan Anıtpark ise Cumhuriyet’in temel değerlerinin kutlama günlerinde kutlama ve konserlere ev sahipliği yapıyor.
GEZİ, Soma VE 2 TEMMUZ DA ÇANKAYA’DA
Geçmiş yıllarda yaşanan acı dolu olayların bir daha yaşanmaması ve bu olayların unutulmaması için verilen park isimleri de dikkat çekiyor. Taksim Gezi Parkı’nda başlayıp tüm ülkeye yayılan demokrasi hareketine sahne olan Gezi Olaylarına atıfta bulunan Gezi’nin Çocukları Parkı, 2 Temmuz’da Sivas Madımak’ta yaşanan insanlık dramını simgeleyen 2 Temmuz Parkı, Soma Maden Ocağı’nda hayatını kaybeden madencilerin anısına inşa edilen Soma Şehitleri Parkı sadece bunlardan birkaçı.
YABANCI İSİMLER DE ÇANKAYA’YA GÜZELLİK KATIYOR
Çankaya Belediyesi parklarında Türkiye’den olduğu kadar çeşitli ülkelerin simge olmuş isimleri de Çankaya’da özel bir öneme sahip. Meksika, Kıbrıs, Slovenya, Ukrayna Podil gibi ülke isimlerinin yanı sıra ülkelerinin kaderini etkileyen Jose Marti, Cengizhan, Simon Bolivar gibi devlet adamları ile Frederic Chopin, Pablo Neruda gibi sanatçıların yanı sıra icatta bulunmuş kişilerin isimleri de parkları süslüyor.

Kaynak: CİHAN
24 Ekim 2015 Cumartesi 15:53
YORUMLAR

Son Dakika