İzmir Belediyelerindeki İmar Değişikliği

Buca, Seferihisar ve Karabağlar ilçelerindeki arazilere 2009 ile 2011 yılları arasında mevzuata aykırı şekilde 'ayrıcalıklı imar hakkı verdikleri' iddiasıyla haklarında dava açılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, dönemin ilçe belediye başkanları ve büyükşehir belediye meclis üyelerinin aralarında bulunduğu 128 sanıklı davaya devam edildi.

Buca, Seferihisar ve Karabağlar ilçelerindeki arazilere 2009 ile 2011 yılları arasında mevzuata aykırı şekilde "ayrıcalıklı imar hakkı verdikleri" iddiasıyla haklarında dava açılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, dönemin ilçe belediye başkanları ve büyükşehir belediye meclis üyelerinin aralarında bulunduğu 128 sanıklı davaya devam edildi.

İzmir 33. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşma, salonun küçük olması nedeniyle 11. Ağır Ceza Mahkemesi salonunda yapıldı.

Duruşmaya, Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, eski Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan,  eski Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm, eski Çiğli Belediye Başkanı Metin Solak, eski Güzelbahçe Belediye Başkanı Ertan Avkıran ve  eski belediye meclis üyeleri katıldı. 

Sanıklardan Hasan Karabağ, suç tarihinde Bayraklı Belediye Başkanı ve büyükşehir belediyesi meclis üyesi olarak görev yaptığını, alınan kararların mevzuata uygun olduğunu, kamu zararı oluşmadığını, beraatini talep ettiğini ve mahkumiyete hükmedilmesi durumunda hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını istemediğini söyledi.

Ertan Avkıran, iddianamede belirtilen suç tarihlerinde cezaevinde bulunduğunu, bu suçları işlemesinin imkansız olduğunu, suçlamaları kabul etmediğini ve beraatini istediğini ifade etti.

Metin Solak ise, meclis kararları öncesi ilçe belediyeleri, ardından büyükşehir belediyesinin uzman kadrolarından görüş istendiğini, herhangi bir usulsüzlük olmadığının tespit edilmesi sonrasında konunun meclise geldiğini belirterek, "Biz bu kararları aldık. Bu kararlara valiliğin itiraz etme ve dava açma hakkı olduğu halde, bunu yapmamıştır. Gerek benim, gerekse diğer sanıkların kamuyu zarara uğratması söz konusu değildir. Ayrıca böyle bir zarar varsa da onay merci olan valilik de kusurlu ve sorumludur" dedi.

Diğer sanıklarda suçsuz olduklarını beraatlerini talep ettiklerini söyledi.

Sanıklar Hüseyin Çalışkan ve Cevat Durak'ın avukatı Enis Dinçeroğlu, İçişleri Bakanlığının 47 farklı olayı araştırdığını, Danıştay'ın bunlardan sadece iddianamede belirtilen 5 olay hakkında soruşturma izni verdiğini, diğerleri hakkında herhangi bir işlem yapılmadığını hatırlatarak, "Kararlar valiliğin de onayından geçmiştir. Kamunun uğradığı bir zarar da yoktur" dedi.

Hakim Orhan Balbal, bazı sanıkların duruşmalardan vareste tutulmalarına, gelmeyen sanıklar Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, eski Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı ve  Halil Taşkıran'ın bir sonraki duruşmaya zorla getirilmelerine karar vererek duruşmayı erteledi.

İddianame

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde 2009-2011 döneminde Buca, Seferihisar ve Karabağlar ilçelerinde yapılan beş ayrı imar değişikliğiyle "İmar Yönetmeliği"ne aykırı düzenlemeler yapıldığına ilişkin yapılan şikayet ve dönemin İçişleri Bakanlı İdris Naim Şahin'in verdiği izinle cumhuriyet savcılığınca soruşturma başlattı.

Sanıklar'ın Danıştay'a itirazının reddedilmesi üzerine de Cumhuriyet Savcısı Mehmet Hakan Evgin iddianame hazırlayarak mahkemeye sunmuştu.

İddianamede, aralarında Aziz Kocaoğlu'nun da bulunduğu 128 sanık hakkında TCK 257/1. maddesi uyarınca "görevi kötüye kullanma" suçlamasıyla 1-3 yıl arası hapis cezası istenirken, TCK 53. maddesi uyarınca da "belli haklardan yoksun bırakılmalarını" talep edilmişti.

Kaynak: AA

19 Mart 2015 Perşembe 14:45

Aziz Kocaoğlu, Seferihisar, Karabağlar, Buca, Yerel