İzmir'de Genç Kızın Tecavüz Edilip Öldürülerek Yakılması Davası

Buca'da, nişanlısının evinde tecavüze uğradıktan sonra bıçaklanarak öldürüldüğü, sonrasında cesedin baza içerisinde evle birlikte ateşe verildiği ortaya çıkan kanser hastası Sibel Çelik'in ölümüyle ilgili davanın görülmesine devam edildi.

Buca'da, nişanlısının evinde tecavüze uğradıktan sonra bıçaklanarak öldürüldüğü, sonrasında cesedin baza içerisinde evle birlikte ateşe verildiği ortaya çıkan kanser hastası Sibel Çelik'in ölümüyle ilgili davanın görülmesine devam edildi.
İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya cinayete yardım ve iştirakle suçlanan, Sibel Çelik'in nişanlısı firari Halil Yılmaz'ın ağabeyi tutuklu sanık Selman Yılmaz ile Çelik ailesi ve taraf avukatları katıldı.
Mahkeme heyeti olaya ilişkin bilirkişi raporunun mahkemeye ulaştığını bildirdi. Bilirkişi raporunda sanıklar ve maktülenin olay günü telefonla yaptıkları görüşmelerin baz istasyonlarının harita üzerinde farklı konumlarda gösterilmiş olduğu belirtildi.
Tutuklu sanık Selman Yılmaz hakkındaki suçlamaları reddederek, olayın yaşandığı akşam arkadaşının evinde olduğunu iddia etti.
Yılmaz'ın avukatı Mehmet Kaya da incelediği kadarıyla bilirkişi raporunun müvekkilinin olay akşamı yaptıklarına ilişkin savunmasını doğrular nitelikte olduğunu belirterek rapora ilişkin ayrıntılı beyanları sonra yapacağını ifade etti.
Cumhuriyet savcısı, firari Halil Yılmaz'ın yakalama emrinin devamı ve tutuklu sanık Yılmaz'ın tutukluluk halinin devamı yönünde mütalaa verdi.
Müşteki maktulün annesi Cemile Çelik'in avukatı Sibel Önder bilirkişi raporuna göre sanık Selman'ın telefonla görüşme yaptığı yerlerin olayın olduğu sanık Halil'in evine yakın yerlerde olması ve sanık Selman'ın olaydan hemen sonra acil bir şekilde Diyarbakır'a gitmiş olması nedeniyle suçu işlediğini düşündüklerini söyledi.
Mahkeme heyeti sanık Halil Yılmaz hakkındaki yakalama emrinin infazının beklenmesine, maktulenin ölüm sebebine ilişkin İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığına yazılan yazının akıbetinin sorulmasına, tutuklu sanık sanık Selman Yılmaz'ın tahliyesine karar vererek duruşmayı erteledi.
Duruşma sonunda Çelik'in ailesi sanığın tahliyesine karar veren heyete tepki gösterdi.
Olay

İzmir'in Buca ilçesinde 12 Temmuz 2016'da 3 katlı binanın zemin katında çıkan yangın söndürüldükten sonra yapılan incelemede, bir kadın cesedi bulunmuş, yapılan adli tıp incelemesi sonucunda Sibel Çelik olduğu belirlenen kadının, tecavüze uğradığı ve cesedinin yakılmadan önce bıçaklandığı tespit edilmişti.

Yürütülen soruşturmada, cinayet zanlısı olarak Sibel Çelik'in nişanlısı Halil Yılmaz ile ağabeyi Selman Yılmaz belirlenmiş, zanlılardan Selman Yılmaz tutuklanmış, Halil Yılmaz'ın yakalanması için çalışma başlatılmıştı.
06 Aralık 2017 Çarşamba 17:39

Buca, Halil Yılmaz, İzmir, Sibel Çelik, Politika, Güncel