İzmir'de Nevruz Kutlaması

İzmir'de nevruz kutlaması, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Başkanlığının organizasyonunda Gündoğdu Meydanı'nda yapıldı.

İzmir'de nevruz kutlaması, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Başkanlığının organizasyonunda Gündoğdu Meydanı'nda yapıldı.

Etkinliğe katılanlar, iki ayrı polis kontrol noktasından, üst araması sonrası alana girdi. Alanda sloganlar atan kalabalık, halaylar çekti, şarkılar söyledi. 

Alandaki nevroz ateşini yakan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, "nevruzun halkların tarihinde yer etmiş, Ortadoğu halklarının ortak bayramı olduğunu" belirterek, "Nevruza farklı anlamlar yükleyenler oldu ama ortak bir anlamı var. Yeni bir dönemin başlangıcıdır nevruz. Daha iyiye, daha güzele gidişin ilk ve güçlü adımıdır. Zulme karşı başkaldırıdır, özgürlüktür" dedi.

Kışanak, "Öcalan dün tüm Türkiye'ye, hatta Ortadoğu'ya büyük bir mesaj verdi, 'emperyalistler ve bölgenin gerici ulus devletleri halklarımızı, kimliklerimizi çatıştırarak kendilerine iktidar kurmak istediler, işte bu dönemi kapatıyoruz' dedi" ifadesini kullandı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sürece ilişkin açıklamalarını da eleştirdi.

HDP İzmir İl Başkanı Cavit Uğur ise Türkiye'nin barışa susadığını, çatışmanın kimsenin faydası bulunmadığını söyledi.

Daha sonra çocuklardan oluşan koro Kürtçe şarkılar söyledi. 

Plevne Bulvarı tarafındaki Polis kontrol noktasında, üzerinde bıçak bulunan kişi ile polis arasında arbede yaşandı. Bu kişinin, flama sopasıyla vurduğu polis memurunun burnu kırıldı.

Polis, Alsancak Devlet Hastanesine kaldırılırken, kaçan kişinin yakalanması için çalışma başlatıldığı, kamera kayıtlarının incelendiği bildirildi.

Meydanın çevresindeki bazı yolların araç trafiğine kapatılması nedeniyle diğer yollarda yoğunluk yaşandığı görüldü.

Kaynak: AA

22 Mart 2015 Pazar 16:22

Diyarbakır, Gündoğdu, Halkların Demokratik Partisi, İzmir, Yerel