Yargıtay 1. Ceza Dairesi, İzmir'de 2008 yılında suç örgütüne yönelik gerçekleştirilen "Anafor" operasyonun ardından açılan 176 kişinin yargılandığı davada, bazı sanıkların cezasını onarken, bazılarının da bozulmasına karar verdi.

Yargıtay Ceza Dairesi, Ahmet Tekin Baykal'ın "suç örgütü kurmak ve yönetmek", sanıklar Barış Vural, Maksut Tuğlu, Cezmi Arslan, Fikret Şahin, Hasan İzmirli, İlker Doğdu, Serkan Gül, Okan Ocak, İlker Koyun, İbrahim Melih Çeker, Mustafa Karpuz, Celal Kızıl, Orhan Bozan, Barış Ören, Bünyami Aras, Mehmet Top, Özcan Demir, Şeref Yıldız, Mehmet Çakmak, Ercan Şahin, Mehmet Gül ve Ahmet Ferruh Aktaş'ın "suç örgütüne üye olmak", Cumhur Atış, Oktay Kumantaş ve Mehmet Akgül'ün "suç örgütüne yardım etmek", Ahmet Tekin Baykal, Cezmi Arslan, Maksut Tuğlu, Barış Vural, Barış Ören, Ahmet Ferruh Aktaş, Cumhur Atış, Fikret Şahin ve İlker Doğdu'nun "yağma" ve "hürriyetinden yoksun bırakma", Ahmet Tekin Baykal, Hasan İzmirli ve Mehmet Top'un "kumar oynanması için yer ve imkan sağlamak" suçlarına ilişkin verilen cezaları onadı.

Sanıklar Ahmet Tekin Baykal, Maksut Tuğlu, Barış Ören, Cezmi Arslan, Barış Vural ve Mürsel Ünlü hakkında Vedat Orhan Çelenk'in, mağdur Ayhan Çelenk'e yönelik eylemlerinden dolayı 10 yıl hapis cezası verilmesi gerekirken, 10 yıl 4 ay hapis cezası verildiğini belirten Yargıtay, bu kararı bozdu, tutuksuz yargılanan sanıklardan eski Emniyet Müdür Yardımcısı Celil Taşkın ve avukat Ergün Bademci'nin beraat kararlarını onadı.

Şarkıcı Özcan Deniz'in vurulması

Yargıtay, Çeşme Belediyesi Plaj ihalesi ve Adnan Menderes Üniversitesi yemek ihalesi, Kuşadası'nda bar olayına ilişkin verilen cezaları bozdu.

Şarkıcı Özcan Deniz'in vurulma olayına doğrudan doğruya katılmadığı ancak bu olayda kullanılan silahı suç öncesi temin eden kişi konumunda olduğunu dikkate alarak Güven Ali Bülbül hakkındaki kararın da bozulmasına karar verildi.

Sanıklar bozma kararı verilen suçlarla ilgili 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yeniden yargılanacak.

Operasyon ve dava süreci

İzmir polisi, daha önce silahlı çete kurmak suçundan cezaevine giren Ahmet Tekin Baykal liderliğindeki grubun yeniden suç örgütü oluşumuna girerek yasa dışı faaliyetlerde bulunduğu iddiaları üzerine, 1.5 yıl süren takibin ardından 2008'de İzmir, İstanbul, Ankara, Aydın, Kuşadası, Muğla, Balıkesir, Samsun, Mersin, Kayseri, Zonguldak ve Antalya'da operasyon düzenlemişti. "Anafor" adlı operasyonda, Ahmet Tekin Baykal ile emekli albay, emekli askeri savcı, emekli 2 uzman çavuş, Danıştay hakimliğinden ayrılmış bir avukat ve emekli polis müdürünün de aralarında bulunduğu çok sayıda zanlı yakalanmıştı.

İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan 176 sanıklı dava, 130 olay değerlendirilerek 2012 yılında karara bağlanmıştı.

Suç örgütü kurmak ve yönetmekle suçlanan Ahmet Tekin Baykal, bu suçtan 3 yıl 1 ay 15'er gün hapis cezasına, ayrıca örgüt adına gerçekleştirilen Vedat Orhan Çelek, Ayhan Çelek, Zeki Göktuğ, Simay Erturun, Nevzat Soyugüzel, Tuncer Dal, Cemalettin Doğan'a karşı eylemler, Çeşme Plajı ihalesi, Adnan Menderes Havalimanı yemek ihalesi, Kuşadası'nda bar olayı, kumar oynatmak, tehdit, hürriyeti tahdit, gayrimenkule el koyma, yağma gibi suçlardan ise toplam 67 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Davada Barış Vural'a 34 yıl 3 ay, Barış Öner'e 30 yıl 1 ay, Yıldırım Baran'a 12 yıl 9 ay, Serkan Gül'e 22 yıl 6 ay, Fikret Şahin'e 15 yıl 2 ay, İlker Doğdu'ya 11 yıl 10 ay, Bünyamin Aras ve Soner Şaşmaz'a 10'ar yıl, iş adamı Cumhur Atış'a 11 yıl, avukatlar Mürsel Ünlü'ye 21 yıl 4 ay, Cezmi Arslan'a 34 yıl 4 ay, Maksut Tuğlu'ya 50 yıl 4 ay, Sami Hoştan'ın da aralarında bulunduğu 41 sanığa ise örgüt üyeliği ya da örgüte yardım suçundan 1 yıl 15 gün hapis cezası verilmişti.

Dava kapsamında "Çeşme Plaj İhalesi" ile ilgili yargılanan eski Güzelbahçe Belediye Başkanı Ertan Avkıran ile Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu ise beraat etmişti.

Kaynak: AA

13 Temmuz 2015 Pazartesi 15:36

Ahmet Tekin, Yargıtay, Tuğlu, İzmir, Yerel