İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi'den Çanakkale Çıkışı

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi'den Çanakkale çıkışıÇanakkale'yi görmemiş birine kız verilmezİZMİR İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlen Çanakkale şehitlerini anma programında konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, bir kızı olduğunu ve bir gün birisi onu istemeye...

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi'den Çanakkale çıkışı
Çanakkale'yi görmemiş birine kız verilmez
İZMİR İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlen Çanakkale şehitlerini anma programında konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, bir kızı olduğunu ve bir gün birisi onu istemeye geldiğinde soracağım ilk sorunun Çanakkale'yi gördün mü olacağını belirterek, Çanakkale'yi görmemiş bu mücadeleyi içine iyi sindirmemiş birisine kız verilmez dedi.
İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Çanakkale Zaferi'nin 103'üncü yıl dönümü nedeniyle Çanakkale şehitlerini anma etkinliği düzenledi. İzmir'in Gaziemir ilçesinde bulunan Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen programa, Gaziemir Kaymakamı Yaşar Dönmez'in yanı sıra çok sayıda öğretmen ve veli de katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından, Şehit Serhan Sığmak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından, Çanakkale savaşına dair hazırlanan gösteri sahnelendi. Bir saat süren gösterinin ardından konuşan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, Çanakkale'nin; bir vatanı, bir ülkeyi, bir toprağı muhteşem bir şekilde değerli kılan, mahşeri bir kavga olduğunu söyledi. Çanakkale'nin aklın iflas ettiği, sayıların kifayetsiz kaldığı ve inancın muzaffer bir şekilde galip geldiği yerin adı olduğunu kaydeden Ömer Yahşi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün sözünden de alıntı yaparak şunları söylediGazi Mustafa Kemal Atatürk'ün söylediği gibi, elinde silahla dilinde Kuran'la arkadaşının arkasında bekleyen ve biraz sonra öleceğini bildiği halde sıraya geçmiş muhteşem bir manzaranın adıdır Çanakkale.
İZMİR'İN ÇOCUKLARI ÖĞRENECEK
Konuşmasının devamında gösteri yapan Şehit Serhan Sığmak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine teşekkür eden Yahşi, bu öğrencilerle birlikte ülkenin çok daha güzel yerlerde olacağını belirterek, Buna yürekten inanıyoruz çünkü bunu hazmetmiş bir gençliği görüyoruz. Çanakkale'yi bir öğretmen olarak her yıl andığımızda şahsi olarak bir cümle kurmak isterim. O da şudur Çanakkale'yi görmeyen var mı Çanakkale'ye gidip bu mahşeri izlemeyen var mı Çanakkale'deki bu kavganın nasıl cereyan ettiğini görmeyen var mı Hep kendime şu sözü verdim. Bir kızım var ve bir gün birisi istemeye geldiğinde soracağım ilk soru, 'Çanakkale'yi gördün mü' olacak. Çanakkale'deki mücadeleyi gördün mü Çanakkale'yi görmemiş, bu mücadeleyi içine iyi sindirmemiş birisine kız verilmez. Çanakkale, en büyük mirasımızdır. Bizi vatan yapan en büyük değerimizdir diye düşünüyorum. 850 bin öğrencimizin zihinlerine, gönüllerine Çanakkale'yi nakşedeceğiz. Nasıl bir tarihle, mücadele ile gelindiğini inşallah İzmir'in çocukları görecek dedi. Yahşi'nin konuşmasının ardından şiir ve kompozisyon dalında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Tören, hatıra fotoğrafının çekilmesiyle son buldu.

Kaynak: DHA

19 Mart 2018 Pazartesi 17:47

Gaziemir, Çanakkale Zaferi, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Ömer Yahşi, Politika, Güncel