İzmir'in İlçelerini Hem Yağmur, Hem Kar Vurdu

İzmir’de etkili olan soğuk ve yağışlı hava hemen hemen tüm ilçeleri etkisi altına alırken, bazı bölgelerde etkili olan kar yağışı nedeniyle yollar kapandı.

İzmir'de etkili olan soğuk ve yağışlı hava hemen hemen tüm ilçeleri etkisi altına alırken, bazı bölgelerde etkili olan kar yağışı nedeniyle yollar kapandı.

Meteoroloji Genel Müdürülüğü'nün günlerdir yaptığı uyarıların ardından İzmir ve ilçelerinde soğuk ve yağışlı hava etkili oldu. Ödemiş ilçesinde, hafta sonundan itibaren etkili olan sağanak yağış, özelikle şehir merkezinde cadde ve sokakları göle döndürdü. Metrekareye düşen yağış miktarının 38,6 kilogram olarak ölçüldüğü ilçede, bazı ova yolları da sular altında kaldı. Kara yolları ve belediye ekipleri, trafiğe aksatan bazı yolları açmak için yoğun çaba harcadı. Bazı vatandaşlarda, yağışlar nedeniyle yolda kaldı.

Araçları arıza yapan sürücülerden Hasret Karataş, "Ödemiş-Balabanlı yolunda her yıl aynı manzaralar yaşanıyor. Küçük Menderes'e karışan dereler akacak yer bulamayınca yola ve tarım arazilerine taşıyor. Çiftlikleri su basıyor. Yolu kullanmak mümkün değil. Acil bir durum olursa ancak yüksek araçlarla ulaşım sağlanabilir. Oldukça zor durumdayız. Sudan geçerken aracımız arızalandı. Bu bölgedeki sıkıntıyı çözebilecek yetkili kimse artık müdahale edilmeli. Belli ki su akacak yol bulamıyor. Her yağışta aynı çileyi yaşıyoruz" diyerek yaşananlara isyan etti. Ödemiş ve mahallerdeki bazı arazilerde ise su tahliye çalışmalarının devam ettiği öğrenildi.

Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem üç ekiple yüksek kesimlerde kar mücadelesini sürdürdüklerini ifade ederek, "Ekiplerimiz teyakkuzda. Gerek Bozdağlar'daki gerek Aydın Dağları'ndaki her türlü sıkıntıyı çözmek için göreve hazırız. Ayrıca ovada da taşkınlara karşı dere yataklarında çalışmalarımız söz konusu" dedi.

BOZDAĞLAR VE AYDIN DAĞLARI KAR ALTINDA

Küçük Menderes ovası sel tehdidiyle boğuşurken, zirveler beyaza büründü. Ödemiş'in Bozdağ Mahallesi'ndeki Kayak Merkezi'nde, aniden bastıran kar nedeniyle bazı araçlar yollarda mahsur kaldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri, geceyi Gölcük Yaylası ve Bozdağ arasında geçirdi. Kara yolları ekipleri de Ödemiş-Salihli karayolunu açık tutmak için mesai yaptı.

KİRAZ'DA KAR YOLLARI KAPATTI

Kiraz ilçesinde de yoğun kar yağışı etkili oldu. İlçeye bağlı bazı mahallerinin yolları yağış nedeniyle kapandı. Ekipler, mahallelerin yollarını açmak için yoğun çaba sarf etti. Kiraz Belediyesi ekipleri, bazı yolları güçlükle ulaşıma açarken, sabaha kadar çalıştı.

Kiraz'da dağlarda çok sayıda yerleşim alanının olduğunu hatırlatan Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar Şengül de, "Ekiplerimiz kar nedeniyle kapanma durumu olan yollarda çalışmaya devam ediyor. Karayolları Bölge Müdürlüğü ve AFAD'a bilgi verilmiş olup gerekli müdahaleler en kısa zamanda yapılacaktır. Kiraz Belediyesi Fen işleri ekiplerimiz Sırımlı, Olgunlar, Örencik, Zeybekler Taşlıyatak, İğdeli bağlantı yolunu ulaşıma açtı. Ekiplerimizin sıradaki güzergahı Cevizli ve Bahçearası bağlantı yollarıdır. Gece başlanan yol açma çalışmalarımız devam etmektedir aynı zamanda hasta vatandaşlarımızı da Kiraz Belediye Başkanlığımıza ait olan hasta taşıma ambulansımız ile hastaneye ulaştırmaktayız" dedi.

BEYDAĞ'DA YOLLAR AÇIK

Beydağ'da ilçesinin yüksek kesimlerinde de kar yağışı etkili oldu. Çalışmalar hakkında bilgi veren Beydağ Belediye Başkanı Vasfi Şentürk, "İlçemizde sabah saatlerinde Tosunlar civarında bir taşkın durumu söz konusuydu. Belediye ekiplerimiz müdahale ederek suyun tahliyesini sağladı. Şu an için bölgemizde yüksek bölgelerde kar var; ancak kapalı mahalle veya bağlantı yolumuz yok. Beydağ-Nazilli kara yolumuz da ulaşıma açık durumda. Herhangi bir olumsuzluğa karşı ekiplerimiz hazır" şeklinde konuştu.

SOĞUK VE YAĞIŞLI HAVA İZMİR'DE ETKİSİNİ SÜRDÜRECEK

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan son tahminlere göre, İzmir'in ilçelerin sağanak yağmur ve kar yağışının devam edeceği bildirildi. Öte yandan yetkililer, soğuk ve yağışlı havaya karşı vatandaşları uyardı. - İZMİR

Kaynak: İHA

19 Ocak 2016 Salı 13:10

Menderes, Beydağ, Ödemiş, Kar, Güncel