İzmir Karaburun'dan 'Tarihi' Çağrı

İzmir'in Karaburun ilçesine bağlı Sazak Köyü'nde yaşayan Rumlar, 1923 yılında Türkiye ile Yunanistan arasında imzalanan mübadele anlaşmasıyla, bölgeden ayrılıp Sakız Adası'na yerleşti.

İzmir'in Karaburun ilçesine bağlı Sazak Köyü'nde yaşayan Rumlar, 1923 yılında Türkiye ile Yunanistan arasında imzalanan mübadele anlaşmasıyla, bölgeden ayrılıp Sakız Adası'na yerleşti. Rumlar, buradan gidince köy, sahipsiz kaldı. Zaman içinde define avcıları tarafından talan edilen köyden geriye, yalnızca yıkık dökük tarihi kalıntılar kaldı. Karaburun Kent Konseyi Başkanı Goncagül Karaağaç Ekici, Yunanistan'dan insanların zaman zaman dedelerinin yaşadığı bölgeyi görmeye geldiğini belirterek, Burada ayrıca bir de kilise var. Sazak Köyü, kültürel bir mirasa sahip, burası koruma altına alınmalı dedi.
Karaburun merkeze yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan tarihi Sazak Köyü, uzun yıllar Rumlar'a ev sahipliği yaptı. Sakız Adası'nın tam karşısında, denizi gören bir yamaç üzerinde yer alan Rum köyünde göçler 1923 yılında başladı. O yıllarda Türkiye ile Yunanistan arasında imzalanan mübadele anlaşmasıyla, burada yaşayan Rumlar bölgeden ayrılarak, Sakız Adası'na göç etti. Rumların köyü boşaltması ile birlikte, önce evlerin kapı ve pencereleri çalındı. Ardından define avcıları, köyü tamamen talan etti. Köy sahipsiz kalınca, evler de zamana yenik düşerek tek tek yıkıldı.
Karaburun Kent Konseyi, bölgenin tarihi öneminin bulunduğunu belirterek, köyün koruma altına alınmasını çağrısında bulundu. Kent Konseyi Başkanı Goncagül Karaağaç Ekici, Sazak Köyü'nde, Rumların ve azınlıkta olan Türklerin birlikte yaşadıklarını, ancak şimdi burada herhangi yaşamın olmadığını söyledi. Bölgede yaşayan Rumların akrabalarının, zaman zaman bölgeyi ziyaret ettiğini söyleyen Goncagül Karaağaç Ekici, Farklı yerlere göç eden Rumların torunları, 2 yıl önce burayı ziyarete geldi. Ninelerinin dedelerinin yaşadıkları yerleri gördüler. Hala Yunanistan'dan gelip burayı ziyaret edenler oluyor dedi.
'HALA DEFİNECİLER TARAFINDAN YAĞMALANIYOR'
Köyde bir de kilise bulunduğunu, şu anda o kilisenin sadece kalıntılarının kaldığını aktaran Ekici, Köy tamamen harap durumda, burada yaşam yok. Çünkü yıllar önce burayı insanlar terk etti ve daha sonra kimse buraya yerleşmedi. Birkaç Türk ailesi burada bir süre yaşamlarını sürdürdükten sonra, onlar da Karaburun'un diğer köylerine göç etmişler. Rumlar buradan göç ettikten sonra evlerin önce ahşap kısımları yağmalandı. Şu anda da hala burası defineciler tarafından kazılıyor, yağmalanıyor. Köy yıllardır yıpratılıyor diye konuştu.
Köyün derin bir tarihe sahip olduğunu fakat burayı korumanın kimsenin aklına gelmediğini savunan Ekici, Burada büyük bir tarih yatıyor. Karaburun'un en önemli noktalarından biri. Çünkü burada Türkler ve Rumlar bir arada yaşamışlar. Burası çok önemli tarihi bir alan, korunması bizim en büyük isteğimiz dedi.
Yıllarca insanların yaşadığı bölgeye yol yapılmadığını da söyleyen Ekici, 3 yıl önce, köyün hemen karşısına rüzgar enerji santrallerinin (RES) kurulmasıyla birlikte, şimdilerde hayatın olmadığı köyün, yola kavuştuğunu aktardı. Rumların izlerinin hala silinmediği köy ise, şu sıralar hem tarihçilere hem de fotoğraf sanatçılarına ev sahipliği yapıyor.

Kaynak: DHA

29 Ağustos 2018 Çarşamba 09:24

İzmir, Karaburun, Güncel