Japon İmparatoru İçin Yeni Delhi'de Resmi Tören Düzenlendi

Hindistan Cumhurbaşkanı Pranabh Mukherjee'nin davetlisi olarak 6 günlük ziyaretlerine Cumartesi günü başlayan Japon İmparatoru Akihito ve İmparatoriçe Michiko'ya için bugün başkent Yeni Delhi'de resmi karşılama töreni düzenlendi....

Hindistan Cumhurbaşkanı Pranabh Mukherjee’nin davetlisi olarak 6 günlük ziyaretlerine Cumartesi günü başlayan Japon İmparatoru Akihito ve İmparatoriçe Michiko’ya için bugün başkent Yeni Delhi'de resmi karşılama töreni düzenlendi.
Hindistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlenen karşılama törenine Cumhurbaşkanı Pranabh Mukherjee, Başbakan Manmohan Singh ve eşinin yanı sıra hükümet kabinesi de katıldı.
1960 yılında evlenen Japon İmparatoru ve İmparatoriçe için Hindistan’ın özel bir yeri bulunuyor. Yeni evli çift dönemin Hindistan Cumhurbaşkanı Rajendra Prasad ve Başbakanı Jawaahrlal Nehru tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda ağırlanmıştı. Bu anıyı tazelemek için o dönem kaldıkları odayı İmparator ve İmparatoriçe için özel olarak hazırlatan Hindistan yetkilileri masraftan kaçınmadı. Bu seferki ziyaretlerinde cumhurbaşkanlığı sarayında kalmayıp bir oteli tercih eden Japon İmparator ve İmparatoriçe, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kaldıkları odayı ziyaret edecek.
Cumartesi günü başkent Yeni Delhi’ye gelen İmparator Akihito ve eşi, Başbaklan Manmohan Singh ve eşi Gursharan Kaurtarafından hava alanında karşılandı. Yeni Delhi’de bir programa da katılan Akihito, eşi Michiko ile tarihi mesirelik Lodi Garden’i da ziyaret etti.
Bugün resmi temaslara başlayan Japon heyette eski Başbakan Yoshiro Mori de bulunuyor. İmparator seviyesinde 53 yıl aradan sonra yapılan ilk temas olma özelliği taşıyan ziyaretin geri kalanında İmparator Akihito Chennai şehirlerinde Hintli ve Japon işadamları ile bir araya gelecek.

Kaynak: CİHAN
02 Aralık 2013 Pazartesi 13:10
Abone Ol
Paylaş

Son Dakika