Julien Gracq Yeniden Türkçe'de

Ormanda Bir Balkon romanlarıyla tanıdıkları Julien Gracq, Argol Şatosu'nda kitabıyla yediden Türkçe'de.

Argol Şatosu'nda, Fransız sürrealist yazar Julien Gracq'ın 1937 yılında yazdığı ilk romanıdır. Algol'ün efensisi Albert, arkadaşı, suç ortağı, kara meleği Herminien, kadın, beden simgesi Heide arasındaki ilişkiler, gerçek ilişkilerin yansımasıdır. Çevreleri karanlık, içine girilemez, içinden çıkılamaz ormanla çevrilidir ama çok yakında da okyanus vardır.

TADIMLIK

Dehşetin büyüsü ve kötülük eğiliminin yoğun çekiciliğiyle bir an için gözlerini yumdu. Gözlerini açtığında, ağaç perdesi suyun altında yırtıldı ve su yüzeyinin altında sakin sakin yürüyen Herminien'in yansıyan görüntüsü sonsuza dek yasaklanmış bu evrenin ters yüzünden çıkarak kendisine doğru geldi. Bir anda, Albert'in yüreğindeki tüm kanın çekilmesine neden olan çoşku ve dehşet kargaşası içinde bir saatin on kez çaldığı net olarak duyuldu.

Julien Gracg Biyografisi

Julien Gracq 1910-2007 yılları arasında yaşamış Fransız yazar. Gerçeküstücü akımın en önemli temsilcilerinden ve Fransız edebiyatının ustalarından sayılır. İlk romanı Argol Şatosu'nda ile dikkat çekmiş olmakla birlikte geniş kitlelerce tanınması, 1951 yılında Sirte Kıyıları'nın layık görüldüğü Goncourt ödülü¬nü reddetmesiyle gerçekleşmiştir.

Argol Şatosu
Yazan: Julien Gracq
Çeviri: Ayşe Eziler Kıran
Yapı Kredi Yayınları
88 sayfa, 8 TL

Kaynak: Bültenler

05 Ekim 2011 Çarşamba 16:43

Güncel