K-Pax Filmi

K-Pax filminin fragmanı, oyuncuları, resimleri ve tim bilgileri. K-Pax filminin oynadığı sinemalar ve seanslar.

Esrarengiz bir adam (Kevin Spacey) uzaylı olduğunu iddia ettiği için sağlık merkezine götürülür. İlaç tedavisini kabul etmediği için psikiyatrist Mark Powell’a (Jeff Bridges) sevk edilir. Adının Prot olduğunu ve K-Pax adlı bir gezegenden geldiğini söyleyen adam kendinden emin tavırlarıyla ve anlattıklarıyla psikiyatristini de etkilemeyi başarır. Klinikteki diğer hastalarla da konuşurken Prot, Dünya’nın bin ışık yılı uzağında bulunan gezegendeki yaşamın tasvirini yaparken aslında bir çeşit duyusal ve duygusal uyanışa sebep olur. Dr. Powell, Prot’un yavaş yavaş hastalar üzerinde çok etkili olmaya başladığına şahit olur, çünkü Prot yaz sonunda K-Pax’a döneceğini söylediğinde tüm hastalar onunla birlikte gidebilmenin yollarını aramaya başlar.

Prot’un ne tür bir vaka olduğunu çözmeye çalışan doktor onun iddialarını kanıtlaması için bilimsel sorular sormaya devam eder ancak aldığı yanıtlar karşısında adeta büyülenir ve kişilik bölünmesi olarak tanımladığı teşhis konusunda kuşku duymaya başlar. Powell fazlaca kuşkucu biri olmasına rağmen Prot’un astronomi bilgisinin derinliğini ve ultraviyole ışınlarını görmekteki yeteneğini gördükten sonra ona inanmaya başlar ve sonunda kendi koyduğu teşhisi sorgulamaya başlar.

film Gene Brewer’ın aynı adlı eserinden ya uyarlandı ve Ian Softley tarafından yönetildi. Bir bilim-kurgu öyküsünden çok insan ilişkilerinin, yaşadığımız, düşündüğümüz ve bildiğimiz hayatın, yürüdüğümüz yolun sorgulandığı bir öykü. Bu haliyle 1975 yapımı, Jack Nicholson’un baş rolünü oynadığı “One Flew Over the Cuckoo’s Nest - Biri Guguk Kuşunun Yuvasının Üzerinden Uçtu” veya 1995 yapımı “12 Monkeys- 12 Maymun” filmlerini anımsatıyor.

Kevin Spacey yine olağan başarısını koruyor ve çok zor bir rolü, çok başarılı bir performansla canlandırıyor. Aynı şekilde Bridges da, duyguları ile mantığı arasında kalan ve bildikleriyle inanmak istedikleri arasında gel-gitler yaşayan bir doktoru olağanüstü bir şekilde perdeye yansıtıyor.
Yönetmen: Iain Softley
Senaryo: Charles Leavitt, Gene Brewer
Oyuncular: David Patrick Kelly, Alfre Woodard, Mary McCormack, Jeff Bridges, Kevin Spacey
Filmin Türü: Aksiyon, Aile,
Orijinal Adı: K-Pax
Yapımcı Firma: Intermedia Films [uk]
Yapım Yılı: 2001
Yapım Ülkesi: Almanya/ABD
Orijinal Dili: İngilizce
Filmin Süresi: 120 dk.
Resmi Sitesi: http://awards.universalpictures.com/kpax.htm
Vizyon Tarihi: 01.03.2002
01 Temmuz 2011 Cuma 11:18

Güncel