Kabil'de, Türk Askerlerine Bombalı Saldırı: 1 Uzman Çavuş Şehit

Türk Büyükelçiliği önünde içinde Türk askerlerin olduğu aracı hedef alan saldırıda, 1 uzman çavuş şehit olurken 1 uzman çavuş da yaralandı. Saldırıyı üstlenen Taliban 'Yanlışlıkla vurduk' dedi.

Afganistan'ın başkenti Kabil'de, içinde Türk askerlerinin bulunduğu araca düzenlenen bombalı saldırıda bir uzman çavuş şehit oldu, 1 uzman çavuş yaralandı. Saldırıyı Taliban örgütü üstlendi.

TALİBAN'DAN SKANDAL AÇIKLAMA

AA muhabirinin ulaştığı Taliban örgütünün sözcüsü Zabihullah Mücahit, "Kabil'deki Türk Büyükelçiliği sokağından geçen ABD aracının hedef alındığını" öne sürdü.

Mücahit bu açıklamanın ardından AA muhabirini arayarak yaptığı ikinci açıklamada, "Bölgeden geçen ABD'ye ait araçları hedef aldık, ölenler de ABD vatandaşı, eğer saldırı anında Türklere ait araç da bölgede varsa yanlışlıkla onlar da zarar görmüştür, bizim Türklerle düşmanlığımız yok." diye konuştu.

BÜYÜKELÇİ'Yİ ALMAK İÇİN GELMİŞLERDİ

NATO'nun Afganistan'daki Kıdemli Sivil Temsilcisi Büyükelçi İsmail Aramaz'ı almak üzere Afganistan Türk Görev Kuvvet Komutanlığı'ndan Türk Büyükelçiliği'ne gelen iki zırhlı araca, yol kenarında duran bomba yüklü bir araçla saldırı düzenlendi.

Büyükelçiliğe arka kapıdan giriş yapmak üzere olan araçlardan biri ağır hasar gördü. İçindeki iki uzman çavuştan biri şehit oldu, diğeri yaralandı.


(Saldırının ardından, bölgede görevli Amerikan askerleri de olay yerine geldi.)

İkinci araçta bulunan askerler, yaralı arkadaşlarını Bagram'daki NATO üssü hastanesine götürdü.

BİR SİVİL DE HAYATINI KAYBETTİ

Afgan yetkililer saldırı esnasında yoldan geçen bir Afgan sivilin de hayatını kaybettiğini açıkladı.

Patlama sırasında Büyükelçilik lojmanlarının camları kırıldı.

GENELKURMAY BAŞKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan açıklamada, Kabil'de, Afganistan Türk Görev Kuvvet Komutanlığından, NATO'nun Afganistan'daki Kıdemli Sivil Temsilcisi Büyükelçi İsmail Aramaz'a tahsisli koruma timinin aracına, Türkiye saati ile 05.45 sularında, bomba yüklü bir araçla saldırıda bulunulduğu belirtildi. Açıklamada, saldırıda, TSK mensubu bir personelin şehit olduğu, bir personelin de yaralandığı kaydedildi.

Açıklamada, "Şehidimize Allah'tan rahmet diler, aile fertlerine, Silahlı Kuvvetlerimize ve Yüce Türk Milletine başsağlığı dileriz" ifadesine yer verildi.

KENTİN EN SIKI KORUNAN NOKTALARINDAN BİRİ

Saldırının yaşandığı Kabil'in merkezindeki elçilikler bölgesi, kentin en sıkı korunan noktalarından. Bölgede ocak ayında düzenlenen son ciddi saldırıda Avrupa Birliği'ne ait araç hedef alınmış, bir kişi ölmüştü.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI SALDIRIYI KINADI

Dışişleri Bakanlığı, Afganistan'ın başkenti Kabil'de Türk konvoyuna gerçekleştirilen bombalı saldırının alçakça olduğunu belirterek, "Saldırıyı kınıyoruz" açıklamasını yaptı.

Dışişleri Bakanlığı tarafından Afganistan'daki saldırıya ilişkin bir açıklama yapıldı. Saldırının kınandığı açıklamada, "Bu sabah Kabil Büyükelçiliğimize ait iki resmi aracın geçtikleri güzergahta bomba yüklü bir aracın patlaması sonucunda Afganistan'daki NATO Kıdemli Sivil Temsilcisi Büyükelçi İsmail Aramaz'ın güvenliğinden sorumlu bir piyade uzman çavuşumuz şehit olmuş, bir piyade uzman çavuşumuz ise yaralanmıştır. Yaralı uzman çavuş NATO'ya ait bir helikopterle tedavi için Bagram Üssü'ne nakledilmiştir.

Bu alçakça saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Şehidimize Allah'tan rahmet, aile efradına ve milletimize başsağlığı diliyor, yaralı uzman çavuşumuzun en kısa zamanda sağlığına kavuşmasını temenni ediyoruz. Afgan makamlarının saldırı sonrasında gösterdikleri ilgi ve dayanışmayı takdirle karşılıyor, saldırının sorumlularının bir an önce yakalanarak adalet önüne çıkarılmalarını bekliyoruz" denildi.

Kaynak: CİHAN
26 Şubat 2015 Perşembe 06:51

Son Dakika