Kaçak Avcılara Ceza Yağdı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 3. Bölge Müdürü İsrafil Erdoğan, geçen yıl kaçak avlanan 600 kişiye 2 milyon 50 bin lira idari para cezası uyguladıklarını bildirdi.

YASİN DİKME - Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 3. Bölge Müdürü İsrafil Erdoğan, geçen yıl kaçak avlanan 600 kişiye 2 milyon 50 bin lira idari para cezası uyguladıklarını bildirdi.
Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölge müdürlüklerinin sorumluluk alanındaki Şanlıurfa, Gaziantep, Adıyaman, Şırnak, Mardin ve Kilis'te kaçak avcılıkla mücadele çalışmalarının sürdüğünü belirtti. Yaban hayatı koruma konusunda çok hassas davrandıklarını ifade eden Erdoğan, geçen yıl sorumluluk sahalarında kaçak avlanan 600 kişiye Kara Avcılığı Kanunu'na muhalefet suçundan 2 milyon 50 bin lira idari para cezası kestiklerini, bunun da büyük bir rakam olduğunu dile getirdi.
Erdoğan, çalışmaların birçok kurumla koordineli şekilde yürütüldüğünü vurgulayarak şöyle konuştu:
"Bu başarı, arkadaşlarımızın gayreti sonucu elde edildi. Kara Avcılığı Kanunu'na göre av silahlarının yarı otomatik olması ve takoz bulundurulması gerekiyor. Bu kurala uymayanların silahlarına ve varsa avcılık ruhsatlarına el konulup, ceza kesiliyor. Geçen yıl 60 civarında tüfeğe de el konuldu. Bunları kamulaştırarak ihale usulüyle satışını gerçekleştirdik. En çok silaha Şanlıurfa'da el koyduk. Toplam 106 kişinin ruhsatı iptal edildi."
Yavru ceylanlar geceleri toplanıyor
Şanlıurfa'nın Türkiye'de nesli tükenme tehlikesi altında bulunan birçok yabani hayvana ev sahipliği yaptığını aktaran Erdoğan, bölge müdürlüklerine bağlı 75. Yıl Ceylan Üretme İstasyonundaki Kızılkuyu Yaban Hayatı Geliştirme Sahasında yüzlerce ceylan bulunduğuna işaret etti.

Ceylanları üremeleri için zaman zaman doğaya bıraktıklarını anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Tabiata bugüne kadar yaklaşık 900 ceylan bırakıldı. Bu alanın yeteri kadar dolgunluğa ulaştığına inanıyoruz. Tabiata bıraktığımız ceylanlar üremeye, çoğalmaya devam edecekler. Bu bölgenin gerek yerleşim yerlerine, gerekse il merkezine ve organize sanayi bölgesine yakın olmasında dolayı daha fazla hayvanı kaldırmayacağını düşünüyoruz. Bu nedenle salımları artık bu alana yapmamayı planlıyoruz. Ekiplerimiz, salımı yapılan ceylanları, özelikle yavrulama döneminde 24 saat esansına göre koruyor. Kaçak avcılar, özellikle yavrulama dönemlerinde, ceylan yavrularını toplayarak para karşılığında dışarıya satmakta. Ekiplerimiz yavru toplama işi özellikle geceleri olduğu için gece gündüz çalışıyorlar. Avcılar silahlı ve tehlikeli olmalarına rağmen ekiplerimiz gereken her türlü tedbiri alıyor."

Kaçak avcılar da fotokapana takılıyor
Erdoğan, fotokapanların Türkiye'deki biyolojik zenginliğin belirlenmesinin yanı sıra kaçak avcılıkla mücadelede çok önemli olduğuna dikkati çekerek Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün bundan dolayı çok sayıda fotokapan aldığını söyledi.
Fotokapanları, yaban hayvanlarının kullanması muhtemel yerlere kurduklarını vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:
"Bizim bölgemizde, tabiatımızda neler var, nereleri kullanıyorlar, onları tespit ediyoruz. Bizler hangi canlılarla bu ortamı paylaşıyoruz, bunların tespitini yapıyoruz. Gerek görüntülerle gerekse fotoğraflarla bu biyolojik zenginliğimizi tespitine gayret ediyoruz. Şanlıurfa'da fotokapanlarla özellikle ender olduğunu bildiğimiz çizgili sırtlan, çöl varanı ve kelaynaklarımızın yaşantılarını tespit ediyoruz."

Kaynak: AA

08 Mart 2018 Perşembe 12:06

Gaziantep, Avcılar, Yaban, Şanlıurfa, Politika, Güncel