Kaçırılan Sanayici Operasyonla Kurtarıldı: 9 Gözaltı

Gaziantep'te geçen çarşamba fidye için kaçırılan ve operasyonla kurtarılan iş adamı Şireci'ye 5 milyon Dolar'lık senet imzalatıldığı ortaya çıktı.

Gaziantep'te geçen çarşamba fidye için kaçırılan ve gece Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde düzenlenen operasyonla kurtarılan işadamı Ahmet Şireci'ye silah zoruyla 5 milyon dolarlık senet imzalatıldığı ortaya çıktı.

"KONUŞAMAM"

Gaziantep polisiyle ortaklaşa düzenlenen operasyonla kurtarılan sanayici Ahmet Şireci'yi, Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven, bugün bir süre polisevinde ağırladı. Bitkin ve halsiz olduğu gözlenen Şireci, burada gazetecilerin sorularına kısa yanıtlar verdi. Diyarbakır ve Gaziantep polislerine teşekkür eden Şireci, "Şu anda soruşturma aşamasında olay, soruşturma bitsin her şey aydınlansın. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ve Gaziantep Emniyet Müdürlüğü, bir devlet başkanının yapamayacağı bir operasyon yaptı, çok teşekkür ederim. Şu anda soruşturmanın selameti açısından konuşamam" dedi.

Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven ise operasyon yapılırken özellikle Şireci'in zarar görmemesi ve hayatının tehlikeye girmemesi için dikkatli davrandıklarını söyledi. Güven, şöyle dedi:

"SİLAH ATEŞLENMEDİ GÜZEL BİR OPERASYON OLDU"

"Zanlıların çeşitli suçlardan kayıtları var ama böyle bir olaydan yok. Gaziantep polisi de buraya geldi. Kaçırıldığında ihbar geliyor; yanında bir arkadaşı var, onu orada bırakıyorlar, Ahmet Şireci Bey'i alıyorlar. O esnada teknik olarak kimlerin kaçırabileceğini takip etti arkadaşlarımız. Buraya bizim kullanabileceğimiz donelerle geldiler. Bizde istihbarat, asayiş, buradaki diğer bütün birimler çalıştılar. Kaçırdıkları yer jandarma bölgesinde olmasından dolayı alan olarak bildiğimiz bir yer ama tam nokta olarak bilmediğimiz için adreslere operasyon yapmayı uygun görmedik. Yani hayati bir endişe olabilir diye. Öldürebilirler geldiğimizde, tam noktayı bilmiyoruz belki bir mağara veya sığınıkta tutuyorlar, endişesiyle biraz bekleyerek genişletelim dedik. Geliştirdik, teknik kullanıldı. Biraz da soruşturma selameti açısından fazla ayrıntı vermek istemiyorum. Arkadaşlar Şanlıurfa'ya gittiler orada da çalışma yaptılar. Şahısların köyden çıkışlarını aldık. Bir de öncü araç kullandılar, öncü araç bizim uygulama noktamıza geldi. Şüphelenmesinler diye onları normal bıraktık. Onlar gittiler daha sonra diğer aracın yerini tespit ettik. Gidip Ahmet Bey'i aynı araçta şahıslarla beraber aldık. 4 kişi burada, 2 kişi de Gaziantep'de alındı. Herhangi bir silah ateşlenmedi, kimsenin canı yanmadı. Güzel bir operasyon oldu."

5 MİLYON DOLARLIK SENET İMZALATMIŞLAR

Gazetecilerin, kaçırılan sanayici Ahmet Şireci için fidye istenip istenmediği yönündeki sorusu üzerine Emniyet Müdürü Güven, şunları kaydetti:

"Fidye var, 5 milyon dolar istemişler. Daha önce hiç tehdit almamış. Hatta, 'Benim başıma nasıl geldi?' diye düşünüyor. Çok güzel ve sevilen bir insan tespit etmişler, araştırmışlar, büyük bir ön hazırlığı var, öyle gözüküyor. Uzun süre hazırlık yapıp bu işi yapmışlar. Gaziantep'ten alıp getirmişler. Bu işi profesyonelce yapmaya çalışan bir grup, öyle diyebilirim. Darp, cebir yok ama büyük silahlarla şunu imzala demişler. Henüz o senetler yok, arkadaşlar araştırıyor. Zanlıların üzerinden silah çıkmadı" dedi.

İşadamı Ahmet Şireci'ye Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'ne ait helikopterle kaçırıldığı alanda keşif gezisi yaptırıldı. Şireci, daha sonra karayoluyla Gaziantep'e götürüldü.
Kaynak: DHA

02 Aralık 2013 Pazartesi 14:39

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, Gaziantep Emniyet Müdürlüğü, Recep Güven, Lice, Politika, Güncel, Son Dakika

Son Dakika