Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'ndan Eylem

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri, kadınlara yönelik cinayetlerde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesi istemiyle Beyoğlu'nda eylem yaptı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri, kadınlara yönelik cinayetlerde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesi istemiyle Beyoğlu'nda eylem yaptı. 

İstiklal Caddesi girişindeki Fransız Başkonsolosluğu önünde toplanan platform üyeleri, öldürülen kadınların fotoğrafları ve dövizlerle, sloganlar eşliğinde Galatasaray Meydanı'na yürüdü.

Burada açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, kadına yönelik şiddetin son bulması için cezaların caydırıcı olması gerektiğini söyledi.

Kadın cinayetlerinde katile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesi gerektiğini vurgulayan Onur, "TBMM tatile girmiş olabilir ama kadınlara yönelik şiddet ve cinayetler devam ediyor. Kadına yönelik şiddetin önüne geçmek için cezayı hafifletmek yerine ağırlaştırmak gerekiyor. Bu konuda bizler üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız. Kadına şiddet uygulayanlara hak ettiği cezalar verilinceye kadar sesimizi yükselteceğiz" diye konuştu. 

Platform Genel Temsilcisi Gülsüm Kav da kadın cinayetlerinde katilin cezasında indirim yapmanın erkek şiddetini aklama eğilimi olduğunu savundu.

Kav, şöyle devam etti:  

"Özgecan Aslan'ın katillerine ağırlaştırılmış müebbet isteniyor ve olması gereken budur. Tek isteğimiz, kadınlarımıza kalkan ellerin hak ettiği cezayı bulması. Sırf o indirim masada durduğu için cinayetler işleniyor. Katiller öldürmek için internetten yollar arıyor. Suçu işledikten sonra nasıl indirim alacağını internetten araştırıyorlar. Cinayet işlemeyi aklına getiren erkeği o indirimler rahatlatıyor. Yeni kurulacak Meclis, cinayetlerin önüne geçmek için yeni adımlar atmalı. Kadın cinayetlerinde katillere ağırlaştırılmış müebbet hapis getirilmeli."

Kaynak: AA

11 Nisan 2015 Cumartesi 23:32

Melda Onur, Galatasaray Meydanı, İstiklal Caddesi, Beyoğlu, Politika, Güncel