Kadınlar CIYO ile 'Öz'lerine Dönüyor

Sakin ve huzurlu bir ortamda gerçekleştirilen 3 günlük program, katılımcılarla birebir gerçekleştirilen tanışma ve niyet belirleme görüşmeleri ile başlıyor.

ABD'li Ashland Institute tarafından dört yıllık bir çalışma sonucu geliştirilen ve 20 yıldır Kuzey Amerika, Avrupa, Asya ve Afrika'nın çeşitli ülkelerinde pek çok kadına ve hayata dokunan "Coming Into Your Own", (CIYO) kadınlara özel bir 'Öz'e Dönüş' programı. Programı alan kadınların "Hayatımızda bir dönemi bitirip yeni bir dönemi başlatan 3 gün" olarak özetlediği bu deneyim 15-18 Ekim 2015 tarihlerinde Kocaeli Kerpe'deki Narköy Çiftlik Oteli'nde düzenleniyor.

Aralarında psikolog, profesyonel koç, organizasyonel ve liderlik gelişimi danışmanı olan sekiz kadının üzerinde dört yıl süreyle çalışarak geliştirdiği "Coming Into Your Own", Türkiye'de profesyonel koçlar ve eğitmenler Burcu Yalman, Esin Fakılı ve İpek Arcan tarafından veriliyor.

Öncelikle katılımcılar yaşam döngüsünde 'kadın olma' hallerine, doğumdan ölüme kadarki süreçte kadın olmanın zihinsel, duygusal ve ruhsal gelişime etkisine bakıyorlar. Sonrasında kendi hayat döngülerine odaklanıyor ve içlerindeki gerçek 'ben'i bulma süreci başlıyor. Üçüncü günün sonunda katılımcılar içgörülerini ve farkındalıklarını güçlendirmiş, hedef ve hayalleri doğrultusunda enerji ve özgüvenle ilk adımlarını atmış oluyorlar. Kalan yarım gün ise hak edilmiş kutlamaya ve şamanik ritüellere dayanan bir kapanış törenine ayrılıyor.

Coming Into Your Own, Türkiye'de 2011 yılından bu yana, yaşları 23 ile 73 arasında değişen farklı profillerde yüzlerce kadını ağırlamış. Aralarında profesyoneller, girişimciler, ev hanımları, sanatçılar, doktorlar, danışmanlar, eğitmenler, koçlar, yöneticiler, öğrenciler bulunuyor. Ama en çok da iş ve ev hayatı arasında sıkışıp kalmış ve koşmaktan yorulmuş, bir es verip kendine dönme ihtiyacı duyan kadınlar. Pek çok büyük kurum kadın yöneticilerinin içsel liderlik gelişimlerini Coming Into Your Own programıyla desteklemişler.

Farklı roller arasında denge bulmak, özümde ne var sorusuna yanıt aramak

Yalman, programı şöyle özetliyor, "Kadın olarak hayatta farklı kimliklerimiz var; eş, dost, anne, iş kadını, evlat. Bu farklı kimliklerin arasında dengeyi bulmak kolay değil. Çoğu zaman en baskın kimlik, neredeyse kişilikle özdeşleşip diğer kimlikleri de etkiliyor. Örneğin bir kadın yönetici, evinde çocuklarına ve eşine karşı da yönetici gibi davranabiliyor. Biz CIYO ile kadınların kimliklerinden bağımsız kendi gerçek kişiliklerini tekrar bulmalarına, bunu herşeyin üzerinde tutup kimliklerini kişiliklerine göre şekillendirerek yaşamalarına ve bu sayede iç dengelerini kurmalarına yardımcı oluyoruz. 'Benim özümde ne var ve ben kendimi nasıl ifade edersem hem kendime uyumlu hem de çevreme daha yararlı olabilirim'in cevabını bulan kadınlar, sonrasında yaşamlarının farklı alanlarına kendilerini bilinçli bir şekilde getirmeyi, varlık durumlarını seçebilmeyi; yani kendilerinin ve hayatlarının lideri olabilmeyi başarıyorlar."

Burcu Yalman program ile ilgili , "Bu süreçte her kadın bireysel yolculuğuna odaklanıyor; yaşamını şimdiye dek nasıl yönlendirdiğini, ne tür sınavlardan geçtiğini, neler öğrendiğini ve hangi başarılara ulaştığını birlikte ortaya çıkarıyoruz. Mevcut durumu kavramak ve bu durumun kişiyi kime dönüştürmek için hangi gizli hediyeyi barındırdığını sezinlemek ve kişiyi keşfettiğini yaratmak yolunda desteklemek için kalp-zihin-ruh-beden bütünlüğünde, doğu-batı yaklaşımlarını harmanlamış yöntemlerle çalışıyoruz. "

Öz'e Dönüş'ün kendi üzerindeki etkisini katılımcılardan Hande Hatice Çoşan, program bitiminde şu cümleleri ile paylaşmış: "İçimdeki tüm kadınları, sakin bir delilikle, olduğum gibi, ben gibi, özüm gibi kabul ediyor; sevgiyle kucaklayarak onların dışarıya çıkmasına izin veriyor ve olmak istediğim, olmadığımı düşündüğüm kadının, aslında sapına kadar ben olduğumun farkındalığıyla daha da özgürleşmiş olarak keyifli yolculuğuma devam ediyorum."

Kaynak: Bültenler

08 Ekim 2015 Perşembe 16:14

Avrupa, Kuzey Amerika, Türkiye, Dönüş, Güncel