Kadınlar Gününde 'Hanım Sultanların' Nakışları Sergilendi

Osmanlı İmparatorluğu'nun dört hanım sultanına ait mimari eserler, bezemeler ve minyatürler Üsküdar'da görücüye çıktı.45 kadın sanatçının 3 yıllık emeğiyle oluşan 'Hanım Sultanlar Ebedi Nakışları Sergisi'nde 150 eser sanatseverlerin beğenisine...

Osmanlı İmparatorluğu'nun dört hanım sultanına ait mimari eserler, bezemeler ve minyatürler Üsküdar'da görücüye çıktı. 45 kadın sanatçının 3 yıllık emeğiyle oluşan 'Hanım Sultanlar Ebedi Nakışları Sergisi'nde 150 eser sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Üsküdar Belediyesi'nin talebi üzerine İstanbul Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Klasik Türk Bezeme Sanatları Atölyesi'nin işbirliğiyle düzenlenen sergide, 150 eser görücüye çıktı. Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, tarafından açılışı yapılan sergide 45 kadın sanatçının yaklaşık 3 yıl süren çalışmasıyla ortaya çıkan eserler gösteriliyor. Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde "Hanım Sultanların Ebedi Nakışları Sergisi" açılışını yapan Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Üsküdar'ın hanım sultanlar şehri olarak anıldığını hatırlatarak, eserlerin yeni nesillere aktarılması amacıyla 3 yıl süren çalışmaların tüm sanatçılara da ilham kaynağı olacağını söyledi. Projenin başkanlığını yapan Prof. Dr. Nil Sarı, hanım sultanların eserlerini en ince ayrıntılarına kadar fotoğrafladıklarını ve yaklaşık 3 yıl süren çalışmalar sonunda ortaya güzel eserler çıkardıklarını söyledi. Üsküdar'ın tarihi ve kültürüyle yeteri kadar bilinmediğini de anlatan Sarı, bu sergi sayesinde vatandaşların Üsküdar'ın tarihi ve kültürüne ilgi duyacağını belirtti.

15 Mart'a kadar gezilebilecek sergide Kanuni Sultan Süleyman ile Hürrem Sultan'ın kızı ve Sadrazam Rüstem Paşa'nın da hanımı olan Mihrimah Sultan, Sultan IV. Mehmed'in hanımı Emetullah Rabia Gülnuş Valide Sultan, Sultan I. Ahmed'in hanımı Mah-Peyker Kösem Valide Sultan ile Sultan II. Selim'in hanımı Nürbanü Sultan'ın (Afife Nür-Banü Sultan) İstanbul'a kazandırdığı eserlerin tezhip ve bezemelerinden oluşan eserler sergileniyor.

Kaynak: CHA

08 Mart 2012 Perşembe 17:09

İstanbul Üniversitesi, Üsküdar Belediyesi, Hürrem Sultan, Osmanlı İmparatorluğu, Politika, Güncel