'Kalkan Projesi' Çalıştayı

Interpol tarafından terör örgütleriye mücadele kapsamında oluşturulan 'Kalkan Projesi' çalıştayı İstanbul'da başladı

Interpol tarafından terör örgütleriye mücadele kapsamında oluşturulan "Kalkan Projesi" çalıştayı İstanbul'da başladı.

İstanbul Polis Eğitim ve Kongre Merkezi'nde (PEKOM) düzenlenen çalıştayın açılışında konuşan Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Zeki Çatalkaya, "Kalkan Projesi"nin amacını anlattı.

Asya ülkelerinde faaliyet gösteren terör örgütleri ile bunların Avrupa ve diğer coğrafyalardaki uzantılarıyla ortak mücadele etmeye çalıştıklarını ifade eden Çatalkaya, "İnterpol ile üye ülkeler arasında ortak bir hareket tarzının benimsenmesi zorunludur" dedi.

Çatalkaya, bu amaçla terörizmle mücadelede iyi deneyimlerin paylaşılması, operasyonel bilgilerin toplanarak değerlendirilmesi, meydana gelen terör olaylarının aydınlatılması ve hazırlık aşamasındaki saldırıların önlenmesi çalışmalarının yapıldığını bildirdi. Çatalkaya, terörle mücadelede finansal kaynakların engellenmesinin önemine de değindi.

Uluslararası alanda terörle mücadele etmek için çok sayıda ülkeden istihbarat ve terör uzmanlarının katıldığı 2 gün sürecek çalıştay, basına kapalı devam etti.

Çalıştaya Afganistan, Ermenistan, Azerbaycan, Bangladeş, Çin Halk Cumhuriyeti, Gürcistan, Hindistan, İran, Irak, Kazakistan, Kırgızistan, Nepal, Pakistan, Rusya, Srilanka, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan'ın terör ve istihbarat görevlilerinin katıldığı bildirildi. - İstanbul

Kaynak: AA

26 Haziran 2013 Çarşamba 12:34

Zeki Çatalkaya, İstanbul, Avrupa, Asya, Politika, Güncel