Kamu Bilgi Platformu ve Bilgi İşlem Merkezi Yöneticileri Semineri

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Genel Başkanı Rahmi Aktepe, 'Endüstri 4.0, yapay zeka, robotik sistemler gibi kavramların ortaya çıkmasıyla birlikte hemen hemen her sektörde hızlı değişimler yaşanmaktadır.

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Genel Başkanı Rahmi Aktepe, "Endüstri 4.0, yapay zeka, robotik sistemler gibi kavramların ortaya çıkmasıyla birlikte hemen hemen her sektörde hızlı değişimler yaşanmaktadır." dedi.

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından düzenlenen "25. Bilgi İşlem Merkezi Yöneticileri Semineri (BİMY'25) Antalya'nın Belek Turizm Bölgesindeki bir otel kongre merkezinde gerçekleştirildi.

Bu yılki teması "Dijital Dönüşümde Küresel Eğilimler" olan TBD-BİMY'25'te, kamu, özel sektör ve akademisyenlerin yanı sıra bilişim ve iletişim teknolojilerine yön veren sektör temsilcileri bir araya geldi.

Aktepe, gündeminin sürekli değiştiği bir coğrafyada, belirsizliklerin arttığı ve özellikle de ekonomik zorlukların yaşandığı bu dönemde, bir araya gelmenin ve bilişimin kaldıraç gücünden yararlanarak tüm sektörlerde dijital dönüşümle kalkınmanın önemine değindi.

Bilişime gönül ve emek vermiş bilişimcilerin ülkenin gündeminin oluşturulmasına katkı sağlamak, bilişim konusunda yapılanlara, yapılamayanlara, yanlış uygulamalara işaret etmek için çalıştıklarını belirten Aktepe, karar verici makamlara çözüm alternatifleri sunmak, çeşitli eylem planlarının hazırlanmasında aktif görevler almak, dijitalleşme başta olmak üzere bilişimle ilgili nitelikli raporlar hazırlayarak, farkındalıklar oluşturmak zorunda olduklarını ifade etti.

Teknoloji u¨reten, Ar-Ge, yenilik ve giris¸imcilik temelli olarak tu¨m sekto¨rlerde dijital do¨nu¨s¸u¨mu¨ gerc¸ekles¸tiren, ku¨resel rekabette bas¸arılı ve refah seviyesi yu¨ksek bir Tu¨rkiye ic¸in bu¨tu¨n taraflara o¨zellikle de bilis¸imcilere o¨nemli sorumluluklar du¨s¸tüğünü anlatan Aktepe, günümüzde sürekli nefes kesici bir hızla ilerleyen değişime tanıklık ettiklerini bildirdi.

Değişime ayak uydurup fırsatları değerlendiren bireylerin ve pazara yeni giriş yapanların piyasa hakimiyetini kolaylıkla ele geçirebildiklerini gözlemlediklerini vurgulayan Aktepe, "Endüstri 4.0, yapay zeka, robotik sistemler gibi kavramların ortaya çıkmasıyla birlikte hemen hemen her sektörde hızlı değişimler yaşanmaktadır. Robotik biliminin günümüzdeki durumuna bakıldığında gelecek çok parlak. Endüstriyel alandan çıkıp evlere girme hazırlıkları yapan robotların varlığı bu düşüncemizi pekiştirmektedir. Hasta bakıcı robotlar, temizlik robotları artık düşünce aşamasından çıkıp pratik sahaya inmiş durumdadır. Yerli ve Milli Yazılım Çalışma Heyeti oluşturuldu. Bu heyet, yazılım sektörünün gelişmesi, yatırımcılarla işbirliklerinin geliştirilmesi ve kamuoyunun bilinçlendirilmesi amacıyla hazırlanan yol haritası niteliğinde bir rapor taslağı oluşturdu. Bu raporu Cumhurbaşkanlığına, bakanlıklara ve dijital Dönüşüm ofisine sunulacak." diye konuştu.

Dijital gelecek, küresel eğilimler, yapay zeka teknolojileri, robotik ve otonom sistemler, bilişim yatırımları, bilişim uygulamaları ve teknolojileriyle özel sektörde ve kamuda dijital dönüşüm konularının ele alınacağı seminer 7 Ekim'de sona erecek.

Kaynak: AA

05 Ekim 2018 Cuma 14:35

Türkiye, Aktepe, Güncel, Son Dakika

Son Dakika