Karabük - Görmez, AİHM'nin Alevi Kararını Değerlendirdi: Bizim Ortak Kararlarımızın Daha Yüce...

Görmez, AİHM'nin Alevi kararını değerlendirdi: Bizim ortak kararlarımızın daha yüce olduğuna inanırım (ek)CAMİ AÇILIŞI YAPTIDiyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın desteğinde İl Müftülüğü'nce yaptırılan, müştemilatı ve çevre düzenlemesi Karabük Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen Üniversite Camii'nin açılış törenine katıldı.

Görmez, AİHM'nin Alevi kararını değerlendirdi: Bizim ortak kararlarımızın daha yüce olduğuna inanırım (ek)
CAMİ AÇILIŞI YAPTI
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın desteğinde İl Müftülüğü'nce yaptırılan, müştemilatı ve çevre düzenlemesi Karabük Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen Üniversite Camii'nin açılış törenine katıldı. Kampüs içinde bulunan 2 bin 500 kişilik caminin avlusunda düzenlenen törene Görmez'in yanı sıra Karabük Valisi Orhan Alimoğlu, AK Parti Karabük Milletvekili Burhanettin Uysal, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Fatih Ağca da katıldı. Mehmet Görmez, "Tarih boyunca üniversiteler mabetlerden çıkmıştır. Üniversite ile mabedin birlikteliği din ile ilmin birlikteliğidir. Akıl ile kalbin birleşmesidir. Madde ile mananın birleşmesidir. Onun için üniversitenin içerisinde öğrencilerimize hizmet vermek üzere böyle bir mabedin kurulmuş olmasından mutluyum" dedi.
İnsanların yeryüzünü imar etmek üzere gönderildiğini belirten Görmez, şöyle konuştu:
"Bugün insanlar üzülerek belirteyim 'yeryüzünü tahrip edenler', 'yeryüzünü imar edenler' diye ikiye ayrılıyorlar. Biz müminler yeryüzünü imar etmekle mükellefiz. Biz mescitleri imar ederiz, mescitler de bizleri, bizim gönül dünyamızı imar eder. Tarih bize şunu gösteriyor; Gönül dünyalarını imar edemeyenler yeryüzünü imar edemezler. Elbette camiler sadece namaz kılma mekanları değildir. Öğrencilerimizin aynı zamanda kendi manevi dünyalarını inşa edecekleri, birlikte gönüllerini, kalplerini birleştirecekleri mekanlar olarak kullanıyorlar aynı zamanda. Son derece önemli camilerin üniversite içerisinde onlara hitap etmesi. Sadece cami olarak yapmayalım. Kütüphane olsun, yanı başında bir takım sosyal aktivetilerini yapmak mümkün olsun. Sadece erkek öğrencilere değil kız öğrencilere de en güzel bir şekilde hitap etsin istiyoruz."
Konuşmaların ardından Kuran-ı Kerim okunurak ve dua edilerek caminin açılışı yapıldı.

Kaynak: DHA

29 Nisan 2016 Cuma 17:31

Orhan Alimoğlu, Diyanet İşleri, Karabük, Mehmet Görmez, Politika, Güncel