Karadeniz 3. Kitap Fuarı'na Doğru

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım AŞ ve Türkiye Yayıncılar Birliğinin iş birliği ile düzenlenen Karadeniz 3. Kitap Fuarı, çok sayıda yazar ve 210 yayınevinin katılımıyla yarın kapılarını açacak.

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım AŞ ve Türkiye Yayıncılar Birliğinin iş birliği ile düzenlenen Karadeniz 3. Kitap Fuarı, çok sayıda yazar ve 210 yayınevinin katılımıyla yarın kapılarını açacak.
TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdür Yardımcısı Cihat Alagöz, kentteki bir otelde düzenlenen basın toplantısında, fuarın 21-26 Şubat tarihlerinde kitapseverler için açık olacağını söyledi.
Kentte fuarcılık bakımından başarılı bir yılı geride bıraktıklarını dile getiren Alagöz, gerek ziyaretçi gerekse katılımcı sayısı bakımından 2016 yılında hedeflerini yakaladıklarını belirtti.
Samsun özelinde Karadeniz Bölgesi'nin TÜYAP tarafından yapılan fuarlara sahip çıktığına işaret eden Alagöz, "2017 yılına da hızlı giriş yaptık. Samsun'da ilk kez gerçekleştirdiğimiz 'Samsun EV'leniyoruz 2017 Fuarı' çok büyük başarıyla tamamlandı. Yarın kitap fuarımızda da aynı başarı grafiğimizi daha yukarıya tırmandırma hedefi içerisindeyiz." dedi.
Kentte kitap fuarının ardından mobilya, inşaat, tarım ve gıda fuarlarını gerçekleştireceklerini bildiren Alagöz, "Kitap fuarımızla ilk yıl bir temel attık, ikinci yıl bu temelin üzerine ziyaretçi rekoruyla geniş kapsamlı etki ortaya koyduk. Üçüncü yılımızda fuar alanımızda tabiri caizse bir milimetrekare bile boş yer kalmayacak şekilde yayınevlerinin müthiş ilgisiyle karşılaştık. Geçen yılki ziyaretçi sayımızı bu yıl çok daha yukarılara tırmandırarak bu sezonun en verimli fuarlarından birini hayata geçirmeyi planlıyoruz." ifadesini kullandı.
"Türkiye yayıncılık bakımından büyüyor"
Türkiye Yayıncılar Birliği İkinci Başkanı Fahri Aral da verilere göre 2016 yılında 666 milyon 865 bin 579 kitap üretildiğini, bunlar için 404 milyon 129 bin 53 bandrol alındığını anlattı.
Milli Eğitim Bakanlığının geçen yıl ilk ve ortaöğretim öğrencilerine 262 milyon 736 bin 268 kitap dağıttığını bildiren Aral, "2016 yılında kişi başına 8,4 kitap düşmekteydi. Bu bir önceki yıl 8 idi. Yayıncılık sektörü bu anlamda büyüyor. Türkiye Yayıncılar Birliğinin de üye olduğu Uluslararası Yayıncılar Birliği verilerine göre dünyada büyüyen yayın sektörleri açısından 11. durumdayız. Aynı zamanda üretilen kitap çeşidine göre de 11. sıradayız. Bunlar çok güzel ve umut verici gelişmeler." diye konuştu.
TÜYAP Kültür Fuarları Genel Koordinatörü Deniz Kavukçuoğlu da geçen yıl ülke genelinde düzenlenen kitap fuarlarındaki katılımcı sayısına yönelik değerlendirmelerde bulunarak, 2016'da bu etkinlikleri bir milyon 674 bin 929 kişinin ziyaret ettiğine dikkati çekti.
Bu sayının çok önemli olduğunu vurgulayan Kavukçuoğlu, "Bu sayıya Avrupa ülkelerinin hiçbirinde erişilemedi. İstanbul Kitap Fuarı geçen yılki 612 bin ziyaretçisiyle Avrupa'da düzenlenenler içinde en çok ziyaretçi çeken fuar olma özelliğine sahip." değerlendirmesinde bulundu.
Karadeniz 3. Kitap Fuarı
Yarın kapılarını ziyaretçilere açacak ve 210 yayınevinin katıldığı kitap fuarında, aralarında Aysel Çelikel, Canan Karatay, Azra Kohen, Ataol Behramoğlu, Deniz Kavukçuoğlu, Ahmet Günbay Yıldız, Canan Tan, Ali Ural, Ayşe Kulin, Büşra Küçük, Canfeza, Nilgün Ilgaz, Mete Yarar, Mavisel Yener, Yılmaz Özdil, Aret Vartanyan, Elif Doğan, Enver Aysever, Pelin Çift, İsmail Saymaz, Koray Avcı Çakman, Uğur Koşar, Sinan Canan, Koray Yersüren, Bahadır Yenişehirlioğlu, Özgür Bolat, İbrahim Kaboğlu ve Nuray Sayarı'nın da bulunduğu pek çok yazar, şair ve bilim insanı okurlarıyla buluşacak.
Dijital alanda isimlerini duyurduktan sonra yazılarını kitaba dönüştürerek geniş okur kitlesine ulaşan genç yazarlar Koray Yersüren ve Emre Gül de 24 Şubat Cuma günü saat 14.00'te "Genç Yazarlar Anlatıyor" isimli söyleşide yazarlık serüvenlerini okurlarıyla paylaşacak.

Kaynak: AA

20 Şubat 2017 Pazartesi 14:45

Samsun, Alagöz, Deniz Kavukçuoğlu, Türkiye, Politika, Güncel