Karaman Hüseyin Aygün: Mahkemenin Caydırıcı Bir Karar Vermesi İçin Buradayız

18 madencinin ölümüyle ilgili Ermenek'te görülen davayı izlemeye gelen ve CHP Tunceli eski milletvekili Hüseyin Aygün, maden faciasının olduğu günde Ermenek'e geldiğini hatırlattı.

18 madencinin ölümüyle ilgili Ermenek'te görülen davayı izlemeye gelen ve CHP Tunceli eski milletvekili Hüseyin Aygün, Maden faciasının olduğu günde Ermenek'e geldiğini hatırlattı. Sorumlular hakkında verilecek cezanın maden kazalarının bir daha olmamasını sağlamaya yarayan caydırıcı cezalar olması gerektiğini belirten Aygün, "Eğer mahkemeler görevini ihmal eden, hem şirket yöneticileri hem de kamu görevlileri ile ilgili caydırıcı hükümler vermezlerse, bundan sonra çok işçiler hayatını kaybeder. Mahkemenin bugün bu perspektifte bakması, sadece 18 can için bir karar vermesi değil, bundan sonra kimsenin yaşamını kaybetmemesi için caydırıcı bir karar vermesi için buradayız?? dedi.

HKP'DEN MADENCİ AİLELERİNE DESTEK

Halkın Kurtuluş Partisi üyeleri de Ermenek'te yaşanan maden faciası sonrası yaşamını yitiren madenci yakınlarına destek verdi. Yaşanan facianın ardından gerçekleştirilen duruşmanın ikinci gününde Ermenek Adliye binası önüne gelen Halkın Kurtuluş partisi üyeleri basın açıklaması yaparak, madenci ailelerin yanında olduklarını dile getirdi. Parti üyelerini adına basın açıklaması yapan HKP Genel Sekreter Yardımcısı Sait Kıran, "Soma'nın acısı daha dinmeden Ermenek faciası yaşandı. Niye ' Bir avuç para babasının daha fazla para kazanması ve kar etsin diye en basit iş güvenliği önlemleri alınmadığı için. 15 bin liralık bir sondaj aleti alınmadığı için 18 canımızı kaybettik. Buna kaza diyen eski başbakan şimdiki Cumhurbaşkanı'nın dediği gibi işin fıtratından kaynaklanan bir olay diye geçiştirmek mümkün değildir. "dedi.

Bunun bir cinayet olduğunu belirten Kıran, yaşanan facianın ardından parti olarak dönemin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, iş sağlığı ve güvenliği merkezi'nin yetkilileri, Maden İşleri Genel Müdürlüğü yetkileri ve iş sahipleri hakkında suç duyurusunda bulunduklarını dile getirdi.

YİĞİDİMİ YEDİLER

Basın açıklaması yapıldığı sırada ölen madenci eşlerinden 4 çocuk annesi Fadime Haznadar, dün taburcu olan kucağındaki böbreği alınan 3 aylık kızı Sare ile kameraların önüne geçerek, yaşanan faciaya tepki gösterdi.

"Benim içimi yediler, yiğidimi yediler" diyerek kucağındaki kızını gösteren Haznadar, " Şu yetimimi de yediler. Böbreğini aldılar. Niye yediler benim yetiminin hakkını. Bana söylesin Lütfi Elvan (Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski bakanı) cevap versin. Gelsin, şimdi de bizi savunsun. Şimdi niye arkamızda durmaz bunlar. Buraya gelsinler. Bizi savunsunlar. Adaleti sağlasınlar. Cinayet bu." diyerek tepkisini dile getirdi.

Parti üyeleri ise basın açıklamasının ardından adliye binası önünden ayrıldı.

Kaynak: DHA

16 Haziran 2015 Salı 15:56

Tunceli, Karaman, Ermenek, Hüseyin Aygün, Politika, Güncel