Kartepe'de Yaz Kur'an Kurslarına Görkemli Açılış

Kartepe İlçe Müftülüğü'nün organize ettiği Yaz Kur'an Kursları'nın açılış töreni Meşelik Parkı'nda düzenlenen geniş katılımlı bir programla gerçekleştirildi.

Müftü İsmail Gülşen'in ev sahipliği yaptığı törende Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık'ın yanı sıra Kocaeli Vali Yardımcısı ve Kaymakam Vekili Şükrü Çakır, Kocaeli İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu, Kartepe Belediyesi Başkan Yardımcısı Mehmet Filiz, İl Müftü Yardımcıları Bayram Erdoğan ve Şaban Apaydın, Kartepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Cansız, Kartepe İmam Hatip Lisesi Müdürü Arif Sağlam, Kartepe Din Görevlileri Derneği Başkanı Muammer Çiçek, cami dernek yöneticileri, imamlar, din görevlileri, öğrenci velileri ve kursiyerler hazır bulundu.

Saygı duruşu ardından okunan İstiklal Marşı ile başlayan programda Kur'an-ı Kerim tilavetini Maşukiye Gül Camii İmam Hatibi Ahmet Top yaptı. Kartepe İlçe Müftülüğü İlahi Korosu'nun okuduğu ilahiler ardından eski ve yeni kursiyerler Kur'an Kursları ile ilgili düşüncelerini aktardılar. Öğrencilerin duygu yüklü sunumları ardından protokol konuşmaları ile program sürdü.

Kartepe İlçe olduğunda 9 Kur'an Kursu ve 13 sınıf bulunurken bu sayıyı 2012 yılında 36 resmi Kur'an Kursu ve 54 sınıfa çıkarıldıklarını bu yıl kursiyer sayısının 10 bine ulaştığını ifade eden Kartepe Müftüsü İsmail Gülşen, yaş sınırı olmayan kursiyer sayısındaki artıştan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Kartepe'deki Kur'an Kurslarına gelen çocuklara öncelikle Kur'an-ı Kerim'i sevdirmeyi hedefleyeceklerini belirten İlçe Müftüsü İsmail Gülşen, "Kur'an-ı sevdirelim, sevdirmezsek gereği yerine gelmez. Sevgi ile yaklaşan, samimi duygularla yaklaşan anne baba, kardeş gibi hocaları ve öğreticileri cami ve kurslarımızda görecek çocuklarımızın kurslarda başarılı olacağına inanıyorum. Bu kurslarımızın açılışına katkı veren herkese teşekkür ederim" dedi.

Kartepe'de ulaşılan yüksek kursiyer sayısını diğer ilçeler için örnek oluşturduğuna dikkat çeken Kocaeli Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu, "Kartepe'de Yaz Kur'an Kursları'na kayıt olan öğrenci sayısının 10 bine ulaşması bizim için çok güzel bir örnek. Diğer ilçelere Kartepe örneğini vererek daha fazla katılım sağlamalarını isteyeceğiz" dedi. Çocuğunu güzel yetiştiren anne babanın amel defterinin kapanmayacağını ifade eden Müftü Sönmezoğlu, Kur'an-ı Kerim'i hem okumanın hem de anlamanın gerektiğini belirtirken belediyelerin kendilerine destek olmasından duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

Kocaeli Vali Yardımcısı ve Kaymakam Vekili Şükrü Çakır da, yoğun katılım sağlanan kurslara katılan çocuklara başarı dileklerinde bulundu. Açılış töreni Kartepe Belediyesi Çocuk Mehteran Takımının gösterileri ile renklenirken kursiyerlere hediye dağıtımı ardından son buldu.
25 Haziran 2012 Pazartesi 16:58

Müftü, Mehmet Sönmezoğlu, Kocaeli, Kartepe, Güncel