Kasım Gülek'in Eşyaları da Ulucanlar Cezaevi Müzesi'nde

Restorasyon çalışmaları tamamlanan ve açılışı için gün sayılan Ulucanlar Cezaevi Müzesi'ne, cezaevinde yıllar önce tutuklu olarak bulunmuş tanınmış kişilere ait eşyaların bağışı devam ediyor.

Restorasyon çalışmaları tamamlanan ve açılışı için gün sayılan Ulucanlar Cezaevi Müzesi'ne, cezaevinde yıllar önce tutuklu olarak bulunmuş tanınmış kişilere ait eşyaların bağışı devam ediyor. Son olarak, 1956 yılında tutuklanan dönemin önemli siyasetçilerinden Kasım Gülek'in kişisel eşyaları kızı Tayyibe Gülek Domaç tarafından müzeye bağışlandı.

Tayyibe Gülek, Altındağ Belediyesi Başkan Yardımcısı Tuncay Temel ve Kültür Sosyal İşler Müdürü Cengiz Keskin tarafından karşılandı. Babası Kasım Gülek'in eşyalarını Ulucanlar Cezaevi Müzesi personeline teslim eden Tayyibe Gülek, müzeye hayran kaldığını belirtti. Restorasyon çalışmalarını çok başarılı bulduğunu belirten Gülek, müzeyi gezince, yıllar önce tutuklu bulunan insanların neler hissettiklerini daha iyi anladığını, müzeyi gezen herkesin Türkiye'nin o yıllarda içinde bulunduğu durumu daha iyi kavrayacağını söyledi. "Burayı görmek beni çok etkiledi. Babam, 1956 yılında 6 ay bu cezaevinde yattı. Bu sebeple kendisine ait birkaç eşyayı, hırka, ceket ve kravatını müzede sergilenmek üzere bağışladım. Babamın başka eşyalarını da bağışlamayı düşünüyorum. Bu müzeyi mutlaka herkes görmeli. Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki ve ekibini çok çok tebrik ediyorum. Ellerine sağlık" diyen Gülek, tarihe ışık tutan cezaevinin restore edilip, müzeye dönüştürülmesinin çok önemli bir çalışma olduğunu söyledi. Ulucanlar'ın Ankara için kültürel bir miras olduğuna dikkat çekti.

Kasım Gülek'in eşyalarının da sergileneceği müzede, Bülent Ecevit'in şapkası ve kravatı, Muhsin Yazıcıoğlu'nun namaz takkesi ve seccadesi, Mustafa Arıkan'ın kardeşine yazdığı mektup, Deniz Gezmiş'in kendi el yazısı ile Roma hukuku ders notları, Yusuf Aslan'ın kaşkolu, Hüseyin İnan'ın fanilası, Fikri Arıkan'ın elbisesi gibi kişisel eşyalar bulunuyor.

Kaynak: CHA

20 Mayıs 2011 Cuma 19:20

Politika, Güncel