Katalan Krizi Ulusal Bayram'ı Gölgeledi

İspanya'da Ulusal Egemenlik Bayramı Katalonya krizinin gölgesinde kutlandı.

İspanya'da Ulusal Egemenlik Bayramı Katalonya krizinin gölgesinde kutlandı. 1 Ekim'de bağımsızlık referandumuna giden özerk bölgenin yöneticilerine karşı Barselona'da halk meydanları doldurdu. Binlerce kişi ülkenin birlik ve beraberliği lehinde slogan attı, pankart açtı:
Spanish and Catalan flags at unity rally Barcelona. Spain's National Day. Thousands chanting Viva España – Puigdemont doesn't speak for them pic.twitter.com/LxiVeHHmJK— Tim Willcox (@BBCTimWillcox) 12 octobre 2017
"Burada, Katalonya'da milliyetçiler gibi düşünmüyorsanız, bir gruba, bir kabileye ait değilsinizdir. Benim arzumsa özgürlüğün gösterilmesi. Avrupalı, İspanyol ve Katalan olduğumu afişe edebilmem. Bayrağım her şeyi temsil ediyor. Bu Katalan hükümetine karşı bir başkaldırı."
"Bir öyle bir böyle davranan, açıklama yapıp ardından geri çeken Katalan Hükümeti'nin oynadığı oyuna alışkınız. Hepimizin isteği yasalara saygı duymaları, oyunu kurallarına ve Anayasa'ya uygun şekilde oynamaları."
Öte yandan birlik ve beraberlik yürüyüşünde provokatörler de eksik değildi. Gösteri sırasında birlik taraftarı aşırı sağcı bir grupla polis arasında arbede yaşandı. Holigan taraftar gruplarına üye oldukları tespit edilen kişiler güvenlik güçlerine sandalyelerle saldırdı.
#12octFiestaNacional #Spain national day in #Barcelona #Catalonia far right unionist organisations wierd ritual pic.twitter.com/ARSYsBNxrB— obaltaf (@oBaltaF) 12 octobre 2017
Başkent Madrid'de Ulusal Egemenlik Bayramı ise resmi törenle kutlandı. Kral VI. Felipe'nin başkanlık ettiği törende Kraliçe Letizia ve Başbakan Mariano Rajoy da hazır bulundu.
Famille royale d'Espagne lors des célébrations de la fete nationale à Madrid Leonor, presque 12 ans, de Red… https://t.co/6FiEhLtgnY— ?Yann Sinclair? (@yannsinclair) 12 octobre 2017
Auteur:
Tags: Gepost: 12 oktober 2017
12 Ekim 2017 Perşembe 20:40