Isparta'da kayısı hasadında fiyatlar üreticinin yüzünü güldürdü

Isparta'nın Senirkent ilçesinin Gençali köyünde gerçekleştirilen kayısı hasadı üreticinin yüzünü güldürdü. Kalite ve fiyattan memnun kalan çiftçi, emeklerinin karşılığını aldı.

Isparta'nın Kayısı diyarı olan Senirkent ilçesinin Gençali köyünde, 15 Haziran'da başlayan hasat, Temmuz sonu itibariyle tamamlandı. Hem kalite hem fiyat bakımından üreticinin yüzü güldü.

Avrupa'YA İHRAÇ EDİLİYOR

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının gölgesinde Senirkent ilçesi Gençali köyünde kayısı hasadı yüzde 98 oranında tamamlandı. Yörede genellikle Yetiştirilen ürünler Rusya başta olmak üzere Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor.

"REKOLTE ORANI BİRAZ DÜŞTÜ"

Gençali köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Faruk Gökarslan, "Kayısı hasadında geçen yıllara göre bu yıl rekolte oranı biraz düştü. Ama fiyat olarak çiftçilerimizin yüzü güldü. Bu sene kayısı da kalitemiz çok güzel ve yüksek. Geçen yıl 8 bin ton kayısı hasadı yaptıysak bu yıl beş bin, altı bin ton civarında. İhracata ise genelde Rusya'ya ürün gönderiyoruz. Daha önce Irak'a ürün gönderiyorduk bu yıl fiyatların artmasından dolayı Irak bizden ürün almadı. Bu yıl ise Rusya ve Avrupa ülkeleri ağırlıklı ihracatımız oldu" diye konuştu.

Kaynak: İHA
02 Ağustos 2020 Pazar 11:02
YORUMLAR (1)

Son Dakika